8 + 2 nejkrásnějších zastávek na Transsibiřské magistrále

Úno 13, 2019
Inspirace na cesty

Který cestovatel by ji neměl na svém bucket listu? Snad každý dobrodruh sní o jízdě po Transsibiřské magistrále, nejdelší železniční trati na světě. Vlak protíná 9 288 kilometrů napříč celým Ruskem a míjí osm časových pásem. Trať začíná v Moskvě a svou jízdu končí ve Vladivostoku na východním pobřeží. Pokud byste se rozhodli celou cestu absolvovat v kuse, strávili byste ve vlaku 7 dní. Ale upřímně to o ničem není. Z okna neuvidíte z Ruska kromě střídajících se lesů a tundry drsné Sibiře vůbec nic. Daleko lepší je cestou dělat zastávky a prozkoumávat ruská města, vesnice a přírodu. Mám pro vás tipy na 8 + 2 nejzajímavějších míst, která stojí za to během vaší nejdelší jízdy v životě navštívit.

Moskva

Před tím, než naskočíte do vlaku, dejte jeden až dva dny hlavnímu městu Moskvě. Už jen to, že o ní její obyvatelé říkají, že je státem ve státě, svědčí o tom, že tu bude na co koukat. Středobodem celé Moskvy je Rudé náměstí s Kremlem, historickým muzeem, obchodním domem GUM a samozřejmě chrámem Vasila Blaženého. Symbol Moskvy, který vypadá jako z cukru a zmrzliny, je naživo ještě krásnější, než na fotkách.
Pokud vám zbyde čas, zajeďte se podívat i do Moscow City, nejmodernější čtvrti Moskvy, kde vyrůstají ty nejvyšší mrakodrapy země. Zajímavý je také Izmailovsky Kremlin – zábavní komplex, jehož architekti se inspirovali ruskými pohádkami.

Nižnij Novgorod

Nižnij Novgorod s krásným historickým jádrem se rozkládá na soutoku řek Volhy a Oka. Původní pevnost v srdci města se v 16. století přeměnila na Kreml z červených cihel, z nějž se otevírá vyhlídka na soutok řek. Výhledy na Volhu si tu ostatně užijete ještě hodněkrát, třeba při procházce po hlavní třídě Věrchněvolžskaja naberežnaja nebo z lanové dráhy do Boru.
Při brouzdání Nižním Novgorodem narazíte na nespočet památek. Mezi ty nejznámější patří katedrála sv. Alexandra Něvského, klášter Zvěstování, kostel Nanebevzetí Panny Marie či divadlo Maxima Gorkého. Zajímavostí města je Čkalovské schodiště, které je nejdelším schodištěm v Rusku.

Jekatěrinburg a Ural

Už vás někdy napadlo, jaké by to bylo stát na dvou kontinentech zároveň? Je jen málo míst, kde to můžete zažít. Jekatěrinburg je jedním z nich. Město leží na úpatí pohoří Ural, které tvoří přirozenou hranici mezi Evropou a Asií. Jen kousek od města byl postaven monument, který tuto pomyslnou „dělící čáru” označuje.
„Třetí hlavní město Ruska”, jak je Jekatěrinburg označován (i když velikostně je až na čtvrtém místě), založil car Petr I. Veliký a pojmenoval ho po své manželce Kateřině I. Ruské. Hlavní dominantu tvoří chrám Všech svatých na krvi. Zato nejvýraznější budovou je dům Sevasťanova, který je mixem několika architektonických stylů. V ulicích narazíte na neobvyklá umění, třeba moderní pomník skupiny The Beatles nebo sochu klávesnice. V Jekatěrinburgu najdete i stopu české historie. Připomíná ji pomník československým legionářům, kteří město ovládali v letech 1918-1919.

Krasnojarsk

Krasnojarsk možná nemá kulturně-historické památky důležité pro celé Rusko jako jiná města. Zato si ho ale oblíbí milovníci přírody a horolezci obzvlášť. Krasnojarsk, který leží na řece Jenisej, je totiž z jihu i severu obklopen horami. Hlavně horolezci si přijdou na své v přírodní rezervaci Krasnojarské stolby s množstvím zvláštních skalních sloupů a útesů. Ale ani nadšenci pěší turistiky tu nepřijdou zkrátka. Nádherné výhledy na město a jeho okolí se nabízí z vrcholu hory Karaulnaya.

Novosibirsk

Novosibirsk je pěkný mladík. Založeno bylo teprve před 126 lety na tehdy vznikající Transsibiřské magistrále. Za tu dobu ale vyrostlo ve třetí největší město Ruska a stále patří mezi jeho nejrychleji rozvíjející se města. Možná to má za následek, že „Novosib”, jak ho místní zkráceně nazývají, je industriální kolos zahalený ve smogu. Proč byste se tam tedy měli vůbec zastavovat? Protože jestli někde zažijete to pravé Rusko, je to právě tady. Dosvědčují to sami Rusové, kteří o městě hrdě prohlašují, že je to „true Russian city!”.
V hlavním městě Sibiře vás už při výstupu na železniční stanici Novosibirsk-Glavnij zaujme tyrkysová nádražní budova ve tvaru parní lokomotivy. Centrum města protíná hlavní třída Rudý prospekt, na které se rozprostírá Leninovo náměstí s největší divadelní budovou v Rusku.

Irkutsk a jezero Bajkal

Bajkal je největší, nejhlubší a nejrozmanitější jezero na světě. Pokud se chystáte udělat si u něj zastávku (a to rozhodně chystáte!), vysedněte v Irkutsku. Ten je centrálním městem Bajkalu. Odsud už se snadno dostanete k jezeru místními autobusy, které směřují do několika vesnic v jeho okolí. Příroda kolem Bajkalu je všude moc krásná a okolní lesy přímo vybízejí k několikahodinovým trekům.
Nezapomeňte ale ani na Irkutsk samotný. Najdete v něm největší počet kostelů ve stylu tzv. sibiřského baroka. Barevně malované kostely rozeseté všude po městě vypadají jako kdyby vypadly ze stránek ruských pohádek. Ty nejkrásnější z nejkrásnějších jsou chrám Zjevení, Chrám povýšení kříže, Spasský chrám a Znamenský klášter.

Ulan-Ude

Na druhé straně Bajkalu, v republice Burjatsko, leží zajímavé sibiřské město Ulan-Ude. V jeho centru na náměstí Sovětů shlíží největší hlava Lenina na světě. Je vysoká 14 metrů a váží 42 tun.
I když Rusko není typickou buddhistickou zemí, svoje zastoupení buddhistů tu přece jen má. Na kraji Ulan-Ude stojí chrám Rinpoče Bagša, ve kterém sedí největší pozlacená socha Buddhy v celém Rusku. Odsud je také nádherný výhled na město. Centrem ruského buddhismu je pak chrámový komplex Ivolginsky dacan, který leží asi 40 kilometrů od Ulan-Ude.

Vladivostok

Uff, Vladivostok je konečnou zastávkou celé 9 288 kilometrové Transsibiřské magistrály. Dál už ani vlak jet nemůže. Vladivostok leží v úplném cípu Dálného východu Ruska u Japonského moře. Díky poloze je jedním z největších přístavů Ruska. Právě do přístavu směřují první kroky snad všech přijíždějících, které lákají obří lodě a čerstvý mořský vzduch. Kdo by si neudělal procházku po promenádě na nábřeží, jako by ani nebyl ve Vladivostoku. Tady většina lidí zakončí své putování po Rusku, nasedne do letadla a letí zpátky do Moskvy a domů.

Další možnosti přes Mongolsko a Čínu

Pokud by vám to ale nestačilo, nabízí se další dvě možnosti, kam vlakem dál. Na původní Transsibiřskou magistrálu přes Rusko byly časem napojeny další dvě ramena. Z města Chita se napojuje Transmanchurianská magistrála, která jede přes čínský Harbin až do hlavního města Číny Pekingu. Třetí trasa – Transmongolská magistrála – se napojuje v Ulan-Ude, vede napříč Mongolskem a končí opět v Pekingu.

+ 1 Ulánbátar

Transmongolská magistrála vás zaveze do Ulánbátaru. V hlavním městě Mongolska v dobách Sovětského svazu vznikaly ponuré socialistické budovy, které se tu dnes mísí s buddhistickými chrámy a paláci mongolských vládců. Nejzajímavějšími stavbami jsou Gandan Khiid, největší buddhistický klášter v Mongolsku, a Zimní palác Bogd-chána. Na návštěvu Ulánbátaru se hlavně v zimě teple oblečte. Město leží v horách Bogd úl v nadmořské výšce 1 325 metrů, kde vládne tak drsné podnebí, že je Ulánbátar nejchladnějším hlavním městem světa.

+ 2 Peking

Ať už si vyberete Transmongolskou nebo Transmanchurianskou magistrálu, vlak vám zahlásí konečnou zastávku v Pekingu. Hlavní město Číny je obrovské a přeplněné, ale úžasné a s bohatou historií. Bodejť by ne, když bylo založeno už 1045 před naším letopočtem. Symbolem města a povinností každého návštěvníka je Zakázané město. Červený komplex chrámů s 9 999 místnostmi, který sloužil jako císařský palác pro panovníky dynastií Ming a Čching, každému vyrazí dech. Druhou dominantou Pekingu je Chrám nebes – park dvakrát větší než Zakázané město s několika taoistickými chrámy.
Nezapomenutelný zážitek budete mít i z Velké čínské zdi, nejdelší stavby světa, která drží už přes 2 000 let. Právě Peking je výborným výchozím bodem pro návštěvu hned několika úseků Velké čínské zdi. Nejvíce dochovanou a zároveň nejnavštěvovanější částí je Badaling.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

http://prosmejdimesvet.cz/

I když se tvářím jako studentka cestovního ruchu na VŠE, ve skutečnosti jsem cestovatelka a dobrodruh tělem i duší. Cestování se stalo mých životním stylem a závislostí. Po množství cest po celé Evropě jsem se vydala na tu velkou vysněnou. Na roční cestu kolem (půl) světa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

indian delight sex ruperttube.com youx porn shraddha kapoor ki sexy video hindiyouporn.com bollywood actress boob size kamasutra kathaikal pakistaniporn.tv telugu actress fucking videos mallu gilma pornkar.net movie counter bollywood nude dancing xxxindianporn2.com fucking class anasuya nude bananocams.com xnxx babilona desi baba hindi desixxxtube2.com 7 star hd movies bangladeshi porn videos renklipornoo.net kama katai www nxx video com pornftw.org beautifulgirl/xvideo bigxnxx pornobase.net spark bang indina six video pornobk.com mms sex 3gp antey sex apacams.com real sex india sex videos family pornnporn.com indian wife sex story seksividios porno-ultimum.com ixxx indian sexy gand zbestporn.com reshma salman xvideo