Luang Prabang – město, které vás vtáhne a nebude chtít pustit

Pro 12, 2018
Inspirace na cesty

Nemálo zemí v Asii bylo v minulých dobách ovlivněno kolonizací, jež na nich zanechala stopy v podobě kultury, architektury i jídla. Jedním z takových měst je Luang Prabang v Laosu. Kombinace pohodového asijského životního stylu a koloniální architektury vytváří město s jedinečnou atmosférou, která vás vtáhne a nebude chtít pustit. K tomu přidejte nádherné vodopády, majestátní hory, impozantní řeku Mekong a skromné vesničky s věčně usměvavými lidmi a vznikne vám místo, které prostě musíte navštívit. Jak se do Luang Prabang dostanete a co zde můžete podniknout se dozvíte v dnešním článku.

Jak se dostat do Luang Prabang?

Do Luang Prabang se dostanete z hlavního města Vientiane letecky nebo autobusem. Autobus si zařídíte v každém hotelu, hostelu nebo agentuře na ulici. Výhodou je, že vás vyzvednou přímo na místě vašeho ubytování. Druhá možnost je na vlastní pěst – tuk tukem na autobusové nádraží a odtud autobusem. Počítejte s tím, že cesta může trvat déle než je uvedeno a v autobusech často běží klimatizace naplno. Mějte tedy po ruce teplé oblečení. Cestu si můžete i rozdělit a na pár dní se zastavit ve Vang Vieng.

Co podniknout v Luang Prabang?

V Luang Prabang byste mohli být měsíc a pořád byste měli co dělat. Vybrali jsme pár hlavních aktivit, kterým se v Luang Prabang můžete věnovat.

Atrakce číslo jedna – Kuang Si Fall

Jednoznačně největší lákadlo Luang Prabang jsou vodopády Kuang Si. Procházka podél neuvěřitelně smaragdové vody, která se převaluje přes kamenné kaskády a je zakončena mohutným vodopádem, bude zcela jistě jedním z největších zážitků vaší dovolené. Je možné vyjít až nahoru nad vodopád, odkud je krásný výhled do okolní džungle. Po výšlapu se můžete ochladit v ledové vodě pod některou z kaskád. Vodopády doporučujeme navštívit co nejdříve ráno, kdy je zde nejméně lidí.

Krásný výhled z Mount Phousi

Hora Mount Phousi leží přímo v centru Luang Prabang a dostanete se na ni po schodech z hlavní ulice Sisavangvong. Hned na začátku je starý chrám s historickými malbami. Nahoře je menší chrám a nádherný výhled na Mekong a okolní hory. Zpátky můžete sejít druhou stranou, kde cestou najdete pár zákoutí s buddhistickými sochami i menší jeskyni.

Buddhistické chrámy 

Laos je buddhistická země a jelikož je Luang Prabang historicky a kulturně významné místo, budete zde o chrámy doslova zakopávat. Z nepřeberného množství vybíráme 5 chrámů, které zaujaly nás. WatXieng Tong a Wat Xieng Mouane leží ve stejném areálu a patří k jedněm z nejvýznamnějších v Luang Prabang. Vat Visounarath je nejstarším chrámem v Laosu a je zde největší socha Buddhy v jihovýchodní Asii – těžko ale říct, zda je to pravda, protože na sochy „zaručeně největšího Buddhy“ narazíte po celé Asii. Chcete-li si užít atmosféru chrámů v klidu a stranou od davů turistů, můžete navštívit menší chrámy Wat Aham a Wat Pa Phai. Posledním z nejvýznamnějších míst Luang Prabangu je komplex Royal Palace Muzeum.

Impozantní Mekong 

Laosané Mekongu přezdívají „matka řek“ a zcela právem. Ať už se na Mekong podíváte z výšky, z břehu nebo si zaplatíte vyjížďku po řece, vždy vás bude fascinovat jeho obrovská majestátní rozloha a zdánlivá nekonečnost.

Galerie

[ngg src=“galleries“ ids=“23″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]

Lodí do jeskyně Pak Ou 

Rozhodnete-li se pro poznávání Mekongu z lodi, můžete si jako jeden z cílů vybrat vesnici Pak Ou, u které leží jeskyně stejného jména. V rozlehlé jeskyni můžete obdivovat staleté buddhistické sošky a ve vesnici zase poznáte tradiční život místních obyvatel.

Bambusový most a stará čtvrť 

Most spojující vesnici a město je opravdu pro odvážné. Konstrukce, která se pravidelně skládá a rozkládá nepůsobí moc důvěryhodně, ale nebojte, slouží bezpečně už dlouhá léta. Nejlepší čas pro návštěvu je večer, kdy je vše nasvícené a v okolí panuje čilý ruch města i vesnice. Ve staré čtvrti narazíte na tradiční jídla i domy obyvatel.

Vesničky a hory v okolí 

Půjčte si skútr a vyražte do okolí prozkoumávat hory, vyhlídky a prosté vesničky. Ať se vydáte na jakoukoli stranu, vždy zaručeně narazíte na něco zajímavého a všude vás budou vítat vřelé úsměvy místních a veselé pokřikování dětí.

Každý večer night markety 

Každý večer se na hlavní třídě Sisavangvong koná night market, kde můžete nakoupit jídlo, oblečení i suvenýry. Zboží je u stánkařů dost podobné a tak si nejdříve trh obejděte a zjistěte ceny a až poté nakupujte. Ceny se mohou výrazně lišit a u některých prodejců jsou dost nadsazené. Například náramek uprostřed tržnice stojí 150 000 KIP a na kraji marketu 50 000 KIP. Nemusíte se bát ani smlouvání. Druhý menší a lokálnější night market, kde najdete pouze jídlo, je vzdálen zhruba 15 minut chůze od centra u parku s názvem Monument to President Souphanouvong. Night markety začínají zhruba mezi 18. až 19. hodinou.

Stylové kavárny a restaurace

Kromě tradičního street foodu, lokálních restaurací a night marketu, najdete v Luang Prabang i spoustu stylových kavárniček a restaurací, na kterých se podepsal právě vliv kolonizace. Není zde problém nakoupit třeba croissanty, bagety či skvělé zákusky. Můžete si posedět u výborné kávy či ovocného koktejlu a jen tak pozorovat ruch ulice.

Boun Lhai Heua Fai neboli festival světel 

Hlavní třída Sisavangvong je nejen centrem chrámů, restaurací, stylových kavárniček a night marketu, ale také zde jednou za rok probíhá jeden z nejvýznamnějších svátků Boun Lhai Heua Fai. V Thajsku se s ním můžete setkat podnázvem Loi Krathong, česky festival světel. Krásně nazdobené lodě a lidé v tradičních krojích pořádají průvod centrem města, který je plný hudby a dobré nálady. Slavnosti se účastní mnoho skupin a pochod trvá několik hodin. Zakončením je spouštění lodí na vodu. I vy si tady můžete spustit svůj vlastní květinový věnec se svíčkou a vonnou tyčinkou a něco si přát. Festival se koná na konci října.

Tip na ubytování:

Hledáte-li pěkné a čisté ubytování s příjemným a ochotným personálem, zkuste tento guesthouse přes airbnb. Mají dvoulůžkové pokoje i dormitory, takže finančně vyhoví každému. Do centra se dostanete za cca 15 minut chůze, menší night market je 5 minut, restaurace jsou všude okolo. Pro zlevnění ubytování můžete využít slevový kód na airbnb

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.