Jak bez cestovky do Thajska? Užitečné rady a tipy pro vaši dovolenou

Říj 14, 2018
Jihovýchodní Asie

Jak se blíží podzim a zima, spousta z nás začíná přemýšlet nad tím, kde si toto studené a nevlídné počasí zpříjemnit. Jednou z u nás dlouhodobě nejpopulárnějších destinací na zimní dovolenou v teple je Thajsko. Co ale dělat, když cena zájezdu od cestovní kanceláře za 14 dní několikanásobně převyšuje váš rozpočet? Zařiďte si dovolenou sami! Thajsko je na cestování jednou z nejjednodušších destinací jihovýchodní Asie. A aby to pro vás bylo ještě jednodušší, připravili jsme přehledný souhrn všech nejčastějších otázek a odpovědí na ně. Jak se přepravovat po Thajsku? Jak a kde si rezervovat ubytování v Thajsku? Dá se sehnat ubytování na místě? Jak a kde si zařídím výlety v Thajsku? Jaká doba je nejvhodnější pro návštěvu? Kde koupím levnou letenku do Thajska? Jak je to s financemi?

Kolik stojí letenka do Thajska a jak si jí koupím?

Letenky do Thajska se u aerolinek střední kategorie dají pořídit zhruba za 10 – 13 000 Kč. Lepší dopravci, jako například Emirates, mívají letenky kolem 16 000 Kč. I u těch se ale dá natrefit na akce s lepší cenou. Pokud se obejdete bez odbavených zavazadel, nevadí vám dlouhý přestup a nižší komfort, dají se letenky sehnat v akcích i za ceny kolem 8 000 Kč. Sledujte servery s akčními letenkami. V termínech přes Vánoce počítejte s vyššími cenami, je to žádaný termín a cena letenky může být klidně o 3 až 5 000 Kč vyšší, než v jiných datech. Podrobnější obecné informace o vyhledávání letenek najdete v článku Jak najít levnou letenku nejen do Asie.

Potřebuji do Thajska víza?

Při cestě do Thajska za účelem turistiky do délky pobytu 30 dní víza nepotřebujete. V letadle dostanete příletovou kartičku, kterou vyplníte, vystojíte frontu na imigračním, dostanete razítko a vaše dovolená může začít. Pokud chcete být v Thajsku jako turista 60 dní, můžete si v Praze na ambasádě zažádat o dvouměsíční vízum na jeden vstup. Druhá varianta je udělat si po 30 dnech výlet za hranice Thajska a opět se vrátit zpátky. Při vstupu na pozemní hranici dostanete razítko na dalších 30 dní pobytu. V současné době je možné do Thajska po zemi vstoupit dvakrát za rok. Letecké vstupy nejsou omezené. Při vstupu do Thajska může být vyžadována letenka ze země. A budou vám ji s největší pravděpodobností kontrolovat už při odletu z výchozí destinace. Jestliže přilétáte jen na jednosměrnou letenku, řešením je nákup nejlevnější letenky do sousední země. Někde se radí udělat jen rezervaci, kterou nezaplatíte, ale pozor takovou vám nemusejí uznat.

Jak si sehnat ubytování v Thajsku? Rezervace předem nebo na místě?

Na prvních pár dní po příletu doporučuemei rezervaci, budete unavení z cesty i z jet lagu a určitě se vám nebude chtít nikde běhat a shánět ubytování. Na rezervace ubytování v Thajsku je lepší Agoda.com, která zde má velký výběr a lepší ceny. Jedinou výjimkou je Bangkok, kde funguje lépe Booking.com. Pro jistotu ale vždy porovnávejte cenu na obou serverech. Objektivní recenze včetně fotografií najdete na Tripadvisoru. Na další pobyt můžete provést rezervaci předem nebo shánět na místě. Obojí má svoje výhody a nevýhody. S rezervací nemusíte nikde běhat, může se vám ale stát, že se netrefíte do dobré lokality, ubytování nebude dle fotek apod. Bez rezervace jste flexibilnější a můžete si vybrat na místě, kde a co se vám líbí. Výjimkou jsou opět Vánoce, zde je rezervace předem jistější, levnější ubytování jsou pryč vždycky dříve. Co se týče cen ubytování, tak ta, která jsou na Agodě či Bookingu, na místě levněji s největší pravděpodobností neseženete. Můžete si ale najít ubytování, které na uvedených serverech není. Zde je pak šance na lepší cenu i možnost smlouvání.

Jak se přepravovat po Thajsku?

Kdo si nechce na dovolené přidělávat starosti, stačí se jednoduše obrátit na recepci vašeho hotelu či na nějakou agenturu na ulici a ti vás přepraví do destinace, do které potřebujete. Je to jednoduché, pohodlné, bez starostí. Kdo chce ušetřit a nevadí mu trocha dobrodružství a zařizování, má na výběr z několika možností:

Autobus

Autobusy jezdí po celém Thajsku do všech destinací a často. Pro rezervace můžete využít stránky busonlineticket. Nejlevněji ale vyjde nákup přímo na autobusovém nádraží, na většinu spojů stačí koupit lístek před odjezdem.

Vlak

Vlaky v Thajsku jsou rozděleny do tří tříd: první s lůžky, druhá s pohodlnými sedačkami a třetí s obyčejnými koženými lavicemi. První s lůžky je nejkomfortnější a klimatizovaná, zároveň i nejdražší. Druhá zlatý střed a třetí nejméně pohodlná a doslova za pár korun. Nepohodlí třetí třídy je vyváženo zážitky, které po cestě nasbíráte, cestují zde totiž převážně místní. Lístky lze koupit předem na stránkách thajských drah. Vlak je hodně oblíbený a proto v sezóně a do exponovaných míst (Chiang Mai, Surat Thani) kupujte lístky minimálně dva i více dní předem.

Loď

Až na pár výjimek na ostrovy jinak nelze. Lístek na loď koupíte bez problémů v den odjezdu v přístavu nebo den před odjezdem ve vašem hotelu.

Letadlo

V Thajsku je celkem hustá síť vnitrostátních aerolinek, nejčastěji používané jsou nízkonákladové Air Asia a Nok Air. Letenky na přelety se dají sehnat za ceny kolem 20 dolarů za jednu cestu a to i pár dní před odletem. Pozor ale na brzké ranní a večerní spoje, může být problém dostat se na/z letiště levnými shuttle busy a sdílenými taxi. Uvedené aerolinky nabízejí pro některé lokality i balíčky minivan + letadlo + loď.

Taxi

Na delší vzdálenosti poměrně drahá varianta, ale ve více lidech výměnou za komfort může být pro někoho akceptovatelná. Při rezervaci využívejte aplikaci Grab. Cenu budete vědět dopředu a nemusíte se s nikým dohadovat. To samé platí i na kratší vzdálenosti.

Shuttle busy, songtaewy, tuk-tuky, mototaxi

Používají se hlavně pro místní přesuny na kratší vzdálenosti. Nejlevnější varianta. U songtaew, tuk-tuku a mototaxi klidně smlouvejte, cena bývá obvykle vyšší, zvlášť v turistických místech. Mimo turistická místa obvykle dostanete stejnou cenu jako místní a smlouvání není potřeba. Shuttle busy mají cenu pevně danou.

Kde si zařídím výlety?

V každé turistické destinaci je nepřeberné množství agentur, které nabízejí nepřeberné množství výletů. Většina ubytování nabízí zprostředkování výletů také. Stačí přijít a vybrat si. Vzhledem k šíři nabídky nejsou potřeba rezervace předem. Pokud se obáváte o to, jak se dorozumíte, můžete si na portále Češi po světě vyhledat, zda ve vámi požadované lokalitě žijí nějací Češi, kteří nabízí výlety případně jiné služby.

Jak se v Thajsku domluvím?

Na návštěvu Thajska nemusíte být nijak extra jazykově vybavení. Thajci angličtinou nijak extra dobře nevládnou, takže si vystačíte s naprostým základem. Je dobré naučit se pozdravit a poděkovat thajsky, místní to ocení. Pokud byste měli obavy, že se v Thajsku nedomluvíte, můžete využít služeb Čechů, kteří zde žijí a organizují výlety.

Kdy je nejvhodnější jet do Thajska? Budu mít hezké počasí?

Thajsko je obrovské a zaručenou předpověď vám nikdo nedá. Obecně je ale nejlepší cestovní období prosinec až březen.

Musím se do Thajska očkovat?

Očkování povinné není. Je tedy na zvážení každého, zda se očkovat nechá nebo ne. Minimální cestovatelský základ je žloutenka a břišní tyfus. Záleží ale na vašem zdravotním stavu i destinacích, kam se chystáte.

Zvládnu řídit skútr? Je potřeba řidičský průkaz na řízení skůtru v Thajsku?

Ano zvládnete, není to nic těžkého a je to zároveň nejlepší a nejflexibilnější způsob, jak si užít výlety a poznat Thajsko. Nezapomeňte na helmu, mezinárodní řidičský průkaz a kvalitní cestovní pojištění. Je ovšem nutno říct, že doprava je leckde opravdu chaotická, proto pokud si netroufáte, nepřeceňujte síly a raději si zaplaťte organizovaný výlet.

Mám si sebou vzít eura nebo dolary? Jak je to s výběrem z bankomatu v Thajsku?

Při vstupu do Thajska může být požadováno prokázání hotovosti ve výši 20 000 bahtů nebo ekvivalentu v dolarech či eurech. Je to spíše výjimečná situace ale před imigrační kontrolou nejsou bankomaty, proto doporučujeme vzít si sebou eura či dolary. Oboje vyměníte bez problémů kdekoli. Vyměňujte spíše ve městě, než na letišti, kde je kurz vyšší. Bankomaty jsou s výjimkou pár menších ostrovů dostupné všude. Za výběr z bankomatu se platí poplatek 220 bahtů thajské bance. Nejvyšší možný výběr je 30 000 bahtů. Můžete zajít také do banky, kde je poplatek nižší. A s jakou útratou v Thajsku počítat? To je velice individuální, každý má jiné nároky na ubytování, jídlo i zábavu a každý utrácí jinak. V průměru počítejte s částkou 1 000 bahtů na den za osobu.

Kde všude se v Thajsku smlouvá?

Smlouvá se na tržnicích, u tuk-tuků, songtaewů i taxi. V kamenných obchodech se nesmlouvá. Autobusy, vlaky, shuttle busy i lodě mají pevnou cenu. Můžete zkusit smlouvat u výletů. Zvlášť v některých turisticky exponovaných lokalitách u pouličních prodejců jsou výlety předražené a smlouvání má smysl. Zkusit smlouvat můžete i u ubytování viz. odstavec výše. Nesmlouvá se v restauracích, pouličních jídelnách ani stáncích s jídlem.

Můžu jíst bez obav v pouličních stáncích? A je všechno jídlo pálivé?

Rozhodně jezte! Ano, někdo má slabší žaludek a kombinace pro nás nezvyklých surovin může vyvolat podráždění žaludku. Jídlo v pouličních jídelnách a stáncích se ale poměrně dost točí, takže riziko, že sníte něco zkaženého, je minimální.  Když už vás nějaké problémy postihnou, v každé lékárně vám poradí. V případě obtíží přetrvávajících více dní ale vyhledejte lékaře. Co se týče pálivosti, kterou je Thajská kuchyně proslavená, nemusíte mít obavy. Existuje i spousta nepálivých jídel. A i když budete chtít ochutnat něco pálivého, stačí říct, že chcete jen „little chilli“. Ostatně na dost místech se i ptají, když vidí cizince. O jídle v Thajsku jsme podrobněji psali v článcích Co potřebujete vědět o jídle v Thajsku? a Nejznámější thajská jídla.


Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.