Vyrážíte brzy na cestu a začíná vás chytat panika, zda jste nezapomněli něco zařídit? Připravili jsme pro vás přehled, na co všechno před cestou myslet a co zařídit, abyste při cestování měli co nejméně starostí.
Pas
Zkontrolujte si platnost pasu a podmínky vstupu do zemí kam se chystáte. Některé země vyžadují při vstupu platnost pasu i 6 měsíců po opuštění země. Pokud se vaše cestování protáhne, může se vám snadno stát, že váš pas nebude vyhovující. Pas vám také může někdo ukrást nebo se vám může poškodit. Řešením je mít v záloze druhý pas. Ten můžete také využít v místech, kde je pas vyžadován jako záloha.
Víza
Různé země mají různé vízové podmínky, v Asii budete do převážné většiny zemí víza potřebovat. Často už fungují elektronická víza, o která si pohodlně zažádáte přes internet. Vždy si pečlivě nastudujte podmínky a dávejte pozor nejen na ty při vstupu, ale také při výstupu. Některé země dávají víza na 30 dní, nikoli na měsíc a na hranicích vás pak může čekat nepříjemné překvapení.
Kopie dokumentů
Je vhodné si udělat alespoň 2 kopie všech dokumentů, které máte – pas, víza, letenka, platební karta, občanský průkaz, řidičský průkaz, cestovní pojištění, kartička zdravotní pojišťovny, případné rezervace ubytování. Nechte si udělat záložní průkazové fotografie na víza a pro případ ztráty. Noste s sebou raději kopie a originály nechávejte v trezorech. Dokumenty je také dobré mít nahrané v elektronické podobě v telefonu či v počítači v zabezpečené složce.
Mezinárodní řidičský průkaz
V Asii vám na většině míst půjčí skútr nebo motorku bez toho, aniž by zjišťovali, zda máte příslušné řidičské oprávnění. Pokud ale budete mít nehodu a budete nárokovat úhradu nákladů na ošetření od vašeho poskytovatele cestovního pojištění, můžete se snadno dostat do problémů. Mohou se také vyskytnout velké problémy, pokud nabouráte někoho místního. Je tedy vždy lepší mít mezinárodní řidičák včetně příslušné skupiny, která je třeba pro řízení. Zřízení na dopravním inspektorátu stojí 50 Kč.
Platební karty
Doporučujeme mít vždy minimálně jednu záložní platební kartu. Pro zabezpečení prostředků můžete mít peníze na spořícím účtě a na běžný účet posílat jen částku, kterou chcete aktuálně použít. Na spoustě místech v Asii mají staré terminály a i při platbě vyšší částky stačí jen podpis, což není zrovna bezpečné. Pozor na to, že v některých zemích vám jako první vyjedou peníze a pak až karta. Stačí trocha nepozornosti či roztržitosti a odejdete bez karty. Také pozor na dobu platnosti karty, ocitnout se v zahraničí bez platné platební karty by bylo dost nepříjemné.
Cestovní pojištění
Cestovní pojištění dnes zařídíte z pohodlí domova pomocí srovnávačů a uzavírání smluv na dálku. Pečlivě si prostudujte nabídku a zjistěte si podmínky, zvlášť pokud se chystáte provozovat adrenalinové sporty – ostatně cestování po Asii je adrenalin sám o sobě – nebo řídit výše zmíněný skútr. Šikovný srovnávač pojištění je například Porovnej24.cz.
Zdravotní pojištění
Při pobytu v zahraničí trvajícím déle než 6 měsíců se můžete odhlásit od zdravotního pojištění v České republice. Každá pojišťovna má trochu jiné podmínky, ale vždy musíte doložit, že máte uzavřené jiné cestovní pojištění. Některé mohou vyžadovat i letenky. Odhlásit se od zdravotního pojištění můžete i v případě, že pracujete jako OSVČ.
Očkování
Běžný cestovatelský základ je očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Vždy ale záleží na vašem zdravotním stavu, proto se poraďte se svým lékařem a rozhodujte na základě jeho doporučení i vlastního uvážení. Žloutenka a břišní tyfus vyjdou asi na 5 000 Kč včetně aplikace. Břišní tyfus se očkuje v jedné dávce, žloutenka ve třech. Poslední vakcína proti žloutence se aplikuje půl roku od první. První dvě dávky se očkují s odstupem jednoho měsíce a ochrání na 90%, takže i když jedete na poslední chvíli, dá se to stihnout.
Zůstaňte ve spojení
Když se chystáte na delší dobu pryč a (nejen) mimo Evropu, je celkem logické, že vaši blízcí o vás mají starost. Pro jejich klid, ale i pro vaše bezpečí je dobré sepsat seznam míst, kde se budete pohybovat, včetně adres hotelů, kontaktů na ambasády, osobních údajů (včetně čísla pasu a cestovního pojištění), info o časovém posunu. Veškeré údaje i kopie dokladů můžete například nahrát do sdílené složky na dropbox a průběžně aktualizovat.
Také doporučujeme registraci v aplikaci DROZD, kterou provozuje Ministerstvo zahraničí České republiky. K čemu je aplikace dobrá? Citujeme ze stránek ministerstva:
Poskytnuté informace slouží Ministerstvu zahraničních věcí k poskytování rychlé pomoci občanům v nouzi a účinně organizovat pomoc v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.
Plná moc
Může se stát, že budete potřebovat doma něco vyřídit. Pro tyto případy můžete někoho z vašich blízkých vybavit univerzální plnou mocí, aby vás mohl zastupovat. Plná moc nefunguje na vše, ale může vám výrazně ulehčit život.
Pošta
Abyste měli jistotu, že vám neunikne žádné důležité úřední psaní, zřiďte si datovou schránku. Udělají vám ji na každé poště, kde je dostupná služba CzechPoint. Úřady mají povinnost veškeré písemnosti zasílat nejen poštou, ale i do datové schránky. Dobře si uložte heslo k datové schránce, ne všechny české ambasády v Asii mají službu CzechPoint a zažádat o obnovu hesla s plnou mocí v České republice nelze. Také můžete blízkou osobu vybavit průkazem příjemce, který opravňuje k vyzvedávání pošty (mimo té, jež je určená do vlastních rukou, na tu ale máte datovou schránku). Průkaz příjemce vybavíte na jakékoliv poště za 200 Kč.
Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?
Užitečné weby
Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci
Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com
Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže
Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže
12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií
Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.
Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec
Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii
Slevy na cesty
Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.