Legenda praví, že kdysi dávno letěla dračí čínská princezna přes Jihočínské moře, aby se provdala za singapurského prince a stala se tak královnou. Po dlouhém vyčerpávajícím letu se rozhodla, že si odpočine na moři. Klid a průzračně křišťálová voda onoho místa ji natolik okouzlila, že se rozhodla zde setrvat navždy. A tak se proměnila na ostrov Tioman. Mnozí lidé dodnes věří, že známé vrcholky Twin Peaks na severu ostrova jsou původní rohy dračí princezny.
Čím Tioman zaujme?
Tioman je unikátní tím, že vesnice jsou vystavěné pouze při pobřeží. Z 80 % je Tioman stále pokrytý deštným pralesem, kde žije velký počet endemických druhů fauny i flory. Nenajdete zde diskotéky ani obchodní domy ale klid, pohodu a atmosféru opravdového tropického ostrova.
Jak se dostat na Tioman?
Ostrov je momentálně dostupný pouze trajektem ze dvou přístavních měst Mersing a Tanjung Gemuk. Pohodlné autobusy sem jezdí z každého většího města. Jízdenky lze zakoupit online na webu busonlineticket. Mersing má velké autobusové nádraží, je tedy u cetovatelů více oblíbený. Tanjung Gemuk má pouze ne příliš přehlednou autobusovou zastávku. Vhodné spíše pro dobrodruhy než ty, kteří vyžadují pohodlí. Tanjung Gemuk má však výhodu v podobě lepší lodní společnosti, která jezdí právě odtud. Catafery má nové a čisté trajekty a celková organizace a chování zaměstnanců je na velmi dobré úrovni. Na jejich webových stránkách, lze místenku zakoupit pohodlně online a dají se najít velmi výhodné ceny – společnost nemá pevně stanovené ceny, ty se tak liší dle termínů. Další společnost Bluewater express, vyplouvá z Mersingu i z Tanjung Gemuk. Pevná cena za osobu za zpáteční jízdenku je 70 MYR. Za normalních okolností (pokud není státní svátek) lze koupit lodní lístek na místě bez předchozí rezervace. Při vstupu na ostrov se platí poplatek 35 MYR za vstup do přírodní rezervace.
Organizace ostrova a co navštívit
Tioman má pět větších vesnic na západním pobřeží. Jsou to Gentik, Paya, Tekek, Air Batang a Salang. V každé vesnici dělá trajekt zastávku. Silnicí jsou propojené pouze vesnice Tekek a Air Batang a vesnice Tekek a Juara, která je jedinou vesnicí situovanou na východní straně ostrova. Z Tekeku do Juary vede také oblíbená trekingová stezka. Pohybovat se mezi ostatními vesnicemi je možné pouze díky vodnímu taxi, které je ale celkem drahé, nebo pěšky trekem přes džungli.
Tekek je hlavní městečko. Nachází se zde klinika a banka s bankomatem. Je to jediný bankomat na ostrově, s čímž je potřeba počítat při plánování cesty po ostrově. Ubytování RN Global house nabízí výměnu EUR, singapurského a amerického dolaru za férovou cenu. V Tekeku je také duty free shop s na místní poměry levným alkoholem. Většina ubytování nabízi pokoje s klimatizací, ceny se velmi liši podle umístění. Za noc zaplatíte za dvoulůžkový pokoj od 120 do 250 MYR.
Air Batang je ráj pro baťůžkáře. Zde můžete sehnat levné ubytování v chatkách s větrákem prakticky na pláži (okolo 50 MYR/noc/dvoulůžková chatka). Také je skvělým výchozím bodem pro trekking na populární “Monkey bay” a dají se domluvit i levné šnorchlovací výlety na krásný “Coral island” (za 85 MYR) nebo “Round island” (za 150 MYR). Nevýhodou je převážně kamenná pláž. Písčitá pláž je jen na okrajich vesnice.
Vesnice Juara je stále více oblíbená. A to především díky své dlouhé písčité pláži, množství zeleně a přátelským místním. Juara je celkem rozlehlá, díky čemuž budete mít na pláži dostatek klidu i soukromí. I odtud je samozřejmě možné zorganizovat si šnorchlovací výlety. Do Juary se dostanete autem/taxíkem. Ceny se pohybují mezi od 25 do 35 MYR/osoba/cesta. V Juaře je také záchranná stanice pro mořské želvy “Juara turtle project”, která stojí za návštěvu. Chatka s větrákem stojí okolo 80 MYR/noc/dvoulůžková chatka, chatka s klimatizací okolo 120 MYR/noc/dvoulůžková chatka.
Marketing vesnic Gentik, Paya a Salang je zaměřen převážně na čínské turisty a nabízí ubytovací balíčky s aktivitami k zakoupení online.
Pokud toužíte po luxusní dovolené, Tioman nabízí řadu lepších resortů s All inclusive nebo soukromé vily s vířivkou.
Naopak, pokud chcete zkusit žít co nejjednodušeji a dopřát si opravdový relax, navštivte mini vesničku Nipah. Není zde žádný signál, pouze několik chatiček na pláži a klid.
Co dělat na Tioman?
Šnorchlování: výše zmíněné výlety, případně i z pláže lze vidět mořské želvy, rejnoky a další podmořské živočichy
Potápění: vetšina potápěčských center nabízí kurzy s možností získání PADI nebo SSI certifikace), ponory pro certifikované ale i ponor pouze jako zážitek bez předchozích zkušeností
Treky do džungle: většina treků není náročná a průvdce nepotřebujete. S kvalitním místním průvodcem však získají nový rozměr a dozvíte se mnoho zajímavostí.
Kajak: na zapadní straně ostrova je snadné se s kajakem dostat na Renggis island, kde je největší pravděpodobnost zaplavat si se žraloky (black tip reef shark).
Juara turtle project: již zmíněná záchranná stanice v Juaře. Stanice nedrží želvy v zajetí! Naopak se stará, aby želvy mohly bezpečně žít ve svém přirozeném prostředí.
Za zmínku stoí mezinarodní třídenní Surf festival, který se odehrává na Tiomanu ve vesnici Juara na přelomu ledna a února.
Kdy nejlépe vyjet na Tioman?
Hlavní sezóna je od března do konce října. Pěkné počasí bývá i v prosinci. V lednu a v únoru je pak období monzunu. Návštěva ostrova je stále možná, ubytování lze sehnat se slevou. Počasí je více deštivé, přesto jsou teploty stále vysoké a dost často je i slunečno. Stále ale platí riziko bouřlivého počasí, kdy trajekty mohou být zrušeny i na několik dnů.
Na co si dát pozor?
V některých místech můžete narazit na opičí tlupy, které vám při nepozornosti ukradnou batoh ve snaze najít něco k snědku. Při monzunech jsou opičí samci také více agresivní a je lepší se jim vyhnout nebo okolo nich projít bez očního kontaktu.
Na některých plážích se vyskutují “Sand flies” neboli písečné blechy. Každý na ně reaguje jinak. Někomu nevadí vůbec, někdo může ze štípanců dostat ošklivou vyrážku se zánětem. Osvědčeným receptem na ochranu je použití obyčejného kokosového oleje.
Malajsie je přátelská, otevřená ale stále muslimská země. Plavky na pláži nejsou v žádném případě problém. Ovšem opalování “nahoře bez” vylučte. Stejně tak, pokud jdete do obchodu nebo se najíst do restaurace, vždy se oblečte (šortky a tílko či obtočený šátek okolo těla stačí). To, že vás nikdo neupozorní, neznamená, že ho to neuráží.
Pokud chcete být zodpovědný turista, nekrmte žádná divoká zvířata a to ani ryby v moři. Narušuje se tím přírodní ekosystém, což má negativni dopad na celou přírodu.
Pavlína o sobě
Jmenuji se Pavlína Vítů a narodila jsem se 14.1.1991 v Českých Budějovicích. V Malajsii jsem byla poprvé v březnu roku 2012. V průběhu tohoto roku jsem Malajsii navštívila ještě dvakrát. Od března 2013 žiji v Malajsii prakticky trvale. Od samého začátku žiji na ostrově Tioman. S manželem Brianem jsme se vzali v roce 2014. Brian je původně z Bornea, stát Sabah, které jsem také několikrát navštívila.

Společně jsme na Tiomanu v roce 2017 založili potápěčskou školu Tiong man scuba. Snažíme se o maximálně možný osobní a individuální přístup ke každému hostu zvlášť. Nabízíme kvalitní služby, do kterých dáváme celé naše srdce.
Pokud se na Tioman chystáte, rádi vám na níže uvedených kontaktech pomůžeme zařídit výlety i vše ostatní, co potřebujete pro vaši bezchybnou dovolenou.
E-mail: pavlina.vitu@yahoo.com / tiongmanscuba@yahoo.com
WhatsApp: +60136180670
Facebook: Tiong man scuba
Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?
Užitečné weby
Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci
Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com
Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže
Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže
12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií
Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.
Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec
Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii
Slevy na cesty
Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.