Cameron Highlands se přezdívá „zelené plíce Malajsie“. Proč to? Teplota je tu, oproti jiným částem Malajsie, podstatně nižší, dešťové srážky jsou pravidelné a celá oblast je obklopena hustou neprostupnou džunglí se spoustou exotických rostlin a zvířat. V srdci oblasti se skrývá náderná, typicky zvlněná, kopcovitá krajina s rozsáhlými čajovými plantážemi. A tak jsou Cameron Highlands ideálním místem pro všechny, kteří si chtějí odpočinout od horkého tropického počasí, zchladit se a potěšit svoje oko i mysl pohledem na svěží zelené kopce i majestátní džungli. Jak se do Cameron Highlands dostanete a jaké jsou zde hlavní aktivity se dozvíte v následujícím článku.
Jak se dostat do Cameron Highlands?
Z Kuala Lumpuru
Do centra oblasti, města Tanah Rata, se dostanete z Kuala Lumpur přímým autobusem. Autobusy stojí obvykle 30 nebo 35 ringgitů a lístek si můžete předem koupit na stránkách busonlineticket.com. Při vyhledávání spojení hledejte „Cameron Highlands“. Cesta trvá přibližně 6 hodin.
Z Penangu
Z Penangu se musíte nejprve dostat autobusem do Ipoh, kde přestoupíte na spoj do Tanah Rata. Jízdenka z Penangu stojí od 20 ringgitů a opět si ji můžete koupit přes busonlineticket.com, případně přes vaše ubytování. Na spoje z Ipoh rezervace není možná. Autobus však jezdí několikrát denně a neměli byste mít problém se do něj dostat. Určitě ale doporučujeme, abyste z Penangu vyrazili co nejdříve ráno a měli tak jistotu, že se do Tanah Rata dostanete.
Z Langkawi
Z Langkawi se prvně musíte dostat lodí do přístavu v Kuala Perlis. Loď z Langkawi odjíždí z přístavu v Kuah a stojí 23 ringgitů. Taxi do přístavu z oblasti Cenang beach stojí 27 ringgitů. Na taxi doporučujeme využít aplikaci Grab. Hned u přístavu v Kuala Perlis je autobusové nádraží, odkud jezdí autobusy do Ipoh, kde musíte přestoupit stejně, jako při cestě z výše uvedeného Penangu. Lístek na trajekt do Kuala Perlis koupíte přímo v přístavišti nebo předem online (během Vánoc, čínského nového roku, ramadánu, malajských školních prázdnin a jiných svátků si lístek rezervujte alespoň jeden den předem). Lístek na autobus lze koupit přímo na autobusovém nádraží. Alternativou je zakoupení balíčku „transfer do přístavu + lístek na loď + lístek na autobus z Kuala Perlis do Ipoh“ u některé z cestovních agentur nebo ve vašem ubytování.
Stejný postup v obráceném pořadí platí i pro cesty z Cameron Highlands. Ze všech ostatních destinací je cesta hodně podobná, z většiny míst v horní části Malajsie, ať už ze severu nebo východu, se musíte dostat nejdříve do Ipoh. Na všech turistických místech fungují agentury, které vám cestu do Ipoh, někdy i přímo do Cameron Highlands zajistí.
Upozornění
Veškeré časy doby jízdy, které se uvádí, jsou pouze orientační. Doba jízdy se může měnit dle skutečného odjezdu, délky a četnosti zastávek na občerstvení i provozu. Vyrayte vždy raději co nejdříve ráno, ať se nemusíte stresovat, zda stihnete poslední spoj. Autobusy i lodě jsou vždy silně klimatizované! Kalhoty, lehčí svetr nebo mikina a šátek nebo rychleschnoucí ručník na přikrytí se vám budou určitě hodit.
Tip na low-cost ubytování
Hledáte-li levné ubytování, doporučujeme Maptravelodge, který nabízí ubytování hostelového typu v kapslích, kde budete mít dostatek soukromí.
Galerie
[ngg src=“galleries“ ids=“42″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]Hlavní atrakce/aktivity v Cameron Highlands
Čajové plantáže
Jedna z hlavních atrakcí Cameron Highlands jsou plantáže rozprostírající se po obou stranách Tanah Rata. Dostanete se k nim buď pěšky po jedné z trekových tras (viz. níže), v rámci organizovaného výletu nebo si můžete půjčit skútr a oblast prozkoumat sami. Budete-li si kupovat výlet, doporučujeme nákup v informačním středisku v centru Tanah Rata. Jezdí se po malých skupinkách a s místními zkušenými průvdci.
Mossy forest
Na nejvyšší hoře oblasti Gunung Brinchang se nachází nejvýše položený deštný prales v Malajsii. Díky své poloze a podnebním podmínkám je ideálním místem pro rostliny a živočichy, které jinde v Malajsii nenajdete. V pralese není možné se pohybovat volně, dostanete se pouze na cca 2 kilometry dlouhý okruh. I z toho se ale můžete obdivovat tajuplné, věčně zamlžené kráse pralesa a užívat si nádherné výhledy do okolí.
Treky
V oblasti najdete 15 trekových tras různých stupňů obtížnosti. Mapu tras, jejich náročnost i doporučené vybavení na cestu naleznete zde. Pěší tůry jsou ideální pro všechny milovníky pohybu, kteří si chtějí užít přírodu a plantáže bez davů turistů. Rozhodně však zvažte svojí fyzickou kondici a v případě jakýchkoli pochybností si raději na trek pronajměte průvodce. Delší treky hluboko do džungle obecně nejsou příliš vhodné pro ty, kteří s takovými tůrami nemají zkušenosti.
Vodopády
Kousek od Tanah Rata se nacházejí vodopády Parit Falls, Thomson Falls a Robinson Falls. Všechny jsou součástí některé z trekových tras ale nejsou příliš daleko od Tanah Rata, takže je můžete navštívit aniž byste se museli vydat na náročný trek. První dva jsou opravdu malinké a jsou vhodné spíše pokud vám zbyde čas než jako hlavní atrakce. Robinson Falls jsou o poznání větší, koupání pod vodopády možné není.
Farmy
Kromě čajových teras jsou v okolí i jahodové, včelí, motýlí, květinové a kaktusové farmy v hojném množství. Jsou spíš doplňkem k hlavním atrakcím a pro laiky, kteří se o takové věci nezajímají, nebudou asi příliš velkým lákadlem.
Na závěr něco pro milovníky záhad
V obasti Cameron Highlands můžete až do dnešních dob slyšet historky o tajemném zmizení Jima Thompsona. Thompson byl americký podnikatel, původně architekt, který za 2. světové války působil v „Kanceláři strategických služeb“ (předchůdce CIA). Po válce byl přidělen k vojenské divizi v Bangkoku. V roce 1946 odešel z armády a v roce 1948 založil v Thajsku společnost na zpracování hedvábí, čímž zde nastartoval obrovský boom v oboru. V neděli 26. 3. 1967 se vydal na procházku z prázdninového domku v Cameron Highlands, kde byl na návštěvě u svého dlouholetého přítele. Jim Thompson se z procházky nevrátil a jeho tělo se nikdy nenašlo. Záhadné zmizení se tak okamžitě stalo předmětem velkého množství konspiračních teorií od soukromých přes obchodní až po ty vojenské. Nejvíce pravděpodobné je však to nejméně senzační vysvětlení – divoká zvířata. I když kdo ví že?
Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?
Užitečné weby
Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci
Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com
Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže
Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže
12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií
Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.
Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec
Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii
Slevy na cesty
Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.