Které významné památky můžete navštívit na severu Thajska? | Cestujeme do Asie

Které významné památky můžete navštívit na severu Thajska?

Lis 16, 2018
Inspirace na cesty

Do Thajska se jezdí hlavně za teplem, krásnými plážemi a dobrým jídlem. Moře a ostrovy ale nejsou jediným lákadlem Thajska. Na severu Thajska můžete navštívit nespočet významných a zajímavých památek, které vás uchvátí. Kromě Chiang Mai a Chiang Rai, které jsou již celkem známé, je zde spousta dalších zajímavých míst. A některá z nich jsou turistům téměř neznámá. Kam se tedy můžete v Thajsku za památkami vypravit?

 Ayutthaya

Historické hlavní město Thajska Ayutthaya bylo založeno v roce 1350 králem Utongem, který jej jmenoval hlavním městem Siamské říše. Tak se Thajsko jmenovalo až do roku 1939.  Ayuthayské království bylo svého času jedním z největších v celé jihovýchodní Asii. Název Ayutthaya je odvozen od starověkého indického města Ayodhaya, což se dá přeložit jako „nenapadnutelný“ nebo „nedobytný“. Ayutthaya byla hlavním městem Siamu až do roku 1767, kdy ji dobyli Barmánci.  Celé město rozbořili, odvezli všechno zlato, které pokrývalo pagody a dnes zde najdeme jen jeho ruiny. Ty však rozhodně stojí za vidění. Historický park Ayutthya je dnes přímo součástí moderního města nesoucího stejný název. V současnosti zde žije na 60 tisíc stálých obyvatel. Město leží asi 80 kilometrů severně od Bangkoku, odkud se do něj snadno dostanete vlakem za 20 bahtů.

V celém historickém parku je několik chrámů a do každého se platí vstupné zvlášť 50 bahtů, případně lze zakoupit vstupenku do šesti chrámů za 220 bahtů. Jeho podstatná část leží na ostrově a je obehnaná vodním kanálem. Nejvýznamnější památkou je Wat Phra Sri Sanphet neboli Velký palác. Zde sídlil král a stála zde obrovská pozlacená socha Buddhy, kterou však po dobytí zničili a odvezli Barmánci. Dodnes se v chrámu  nacházejí tři chedi, vysoké kuželovité stavby, hrobky králů. Hodně vyhledávaným a oblíbeným chrámem je Wat Mahathat. Ten byl pro celé království nejdůležitější, neboť se zde konaly královské obřady. Dnes je hlavním lákadlem této památky kamenná hlava Buddhy v kořenech starého stromu. Kdo rád šplhá do výšky a chce si udělat i pár fotek Ayutthaye z ptačí perspektivy,  tomu se bude líbit chrám Wat Rachtaburana. Zde může stoupat po nejvyšším Prangu (věžovitá stavba typická pro  Khmérský styl), jež symbolizuje posvátnou horu Meru. V jeho vnitřní kryptě jsou zachovány vzácné fresky. 

Další zastávka se nabízí v chrámu Wat Lokayasuta, kde můžeme spatřit 42 metrů dlouhou sochu ležícího Buddhy. V tomto případě se nemá jednat o jeho vstup do Nirvány, ale jeho stonásobné zvětšení, když bojoval s démonem Rahou.  Na břehu řeky Chao Phraya najdeme komplex Wat Chai Wathanaram, kde se tyčí 4 velká čedi, které obklopují vysoký Prang. Ještě víc může zaujmout 120 soch sedícího Buddhy. K prohlídce tohoto historického města je třeba si vyhradit minimálně jeden celý den, pokud vás čas nikam netlačí, zůstaňte zde určitě déle.

Lopburi

Lopburi je jedním z nejstarších měst Thajska, o kterém se dokonce zmiňoval už i Marco Polo. Založeno bylo patrně Khmery. Pojem Lopburi označoval svého času také celé jedno velké království. Thajci se zde usadili v polovině 13. století a v roce 1664 král Narai Veliký jmenoval Lopburi druhým hlavním městem vedle Ayutthaye. Hlavní charakteristikou města jsou všudypřítomné tlupy opic, hlavně makaků jávských, kteří zde žijí s lidmi zcela v symbióze.

Ve městě se kousek od sebe nacházejí dvě významné khmerské stavby, chrámy Wat Phra Si Rattana Mahathat a Phra Prang Sam Yot. Do každého se platí zvlášť vstupné 50 bahtů. Wat Phra Si Rattana Mahathat byl původně významným khmerským palácem. Za vlády thajského krále Naraie Velikého byl opraven a byly do něj dodatečně přidány cementové sochy Buddhy. Dnes na jeho místě najdeme pouhé ruiny, dochoval se jen velký Prang. Nejvíce pozornosti však přitahuje Phra Prang Sam Yot, původně hinduistická svatyně, později, za vlády Naraie Velikého, přestavěna na buddhistický chrám a dnes doslova  „opičí království“.  Tento pískovcový chrám má tři věže v řadě vedle sebe, které představují svatou hinduistickou trojici – Stvořitele Brahmu, Ochránce Višnu a Ničitele Šivu. Všude po zdech, po věžích i po sochách Buddhy skáčou a šplhají tlupy makaků jávských, jsou to velmi společenští tvorové. Zdá se, že Lopburi pro ně vytváří mimořádně příznivé podmínky, a tak se zde mohou vyskytovat skupiny čítající až stovky členů. Opice se sem v 17. století začaly stahovat hlavně proto, že si zde mohly pochutnat na obětinách vystavených pro bohyni Kálí. Lidé je za to netrestali, naopak je začali považovat za posvátná zvířata a opičky tak postupně osídlovaly celé město. Líbit se tady bude každému, kdo má rád zvířata, nabízí se zde totiž jedinečný náhled do života makaků. K návštěvě a prohlídce Lopburi vám vystačí jedno odpoledne.

Galerie

[ngg src=“galleries“ ids=“18″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]

Sukhothai

„Úsvit štěstí“ – tak lze přeložit název nejstaršího království na území Thajska. Založeno bylo v roce 1238 a 120 let bylo hlavním městem Thajska, v té době Siamu. Díky spojení dvou princezen Pho Khun Muang a Pho Khun bang Klang Hao dokázalo porazit Khmery, kteří měli v té době nadvládu nad celou jihovýchodní Asií. Sukhothaiské království znamenalo obrovské území, které se rozprostíralo přes sever a střed Thajska až po severní začátek Malajského poloostrova. Dnes se pojmem Sukhothai myslí menší město 427 kilometrů severně od Bangkoku na řece Chao Phraya, které má asi 37 tisíc obyvatel a historický park 12 kilometrů od města. Na rozdíl od  Ayutthaye se ruiny historického města Sukhothai nacházejí více v přírodě, mimo ruch města, což dělá jeho návštěvu příjemnější. Najdeme zde zříceniny královského paláce, buddhistické chrámy, městské brány, zdi, vodní příkopy, náspy, kanály, jezírka a vodní přehradní systém, který byl magickým a duchovním centrem království.

Celý park je rozdělen do pěti zón, do každé se platí zvlášť vstupné 100 bahtů. Areál se dá projít pěšky. Pokud však chcete navštívit všechny zóny a podívat se i do vzdálenějších chrámů,  pak je lepší půjčit si kolo, což stojí kolem 30 bahtů.

Hlavní centrální část parku je obehnaná vodním příkopem a najdeme v ní největší chrám Wat Mahathat. Nachází se zde královský palác a svatyně. Dochovaly se sochy Buddhů v různých polohách – sedící, stojící nebo kráčející. Kolem tohoto komplexu je k vidění pár dalších chrámů a  památník slavného Sukhothaiského krále Ramkhamhaenga – bronzová socha sedící na trůnu, na kterém jsou vyryty reliéfy z jeho života.

Kampaeng Phet

Kousek jižně od Sukhothaie se nachází historický park Kampaeng Phet, v němž najdeme ruiny chrámů ze 14. a 16. století, které hrály důležitou strategickou roli v dobách věhlasu Sukhothaiského království. Od roku 1991 je zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Název Kamhaeng Phet znamená „zdi silné jako diamant“. Ve městě Kampaeng Phet se nacházejí dva od sebe oddělené historické parky, do kterých se platí jednotné vstupné 100 bahtů. Uvidíme zde sochy kráčejících, sedících, ležících i stojících Buddhů, kamenné čedi i polorozpadlé skulptury slonů. Hlavním chrámem byl Wat Phra Kaeo, což byl velký palác, ve kterém se konaly důležité události. V tomto historickém parku si přijdou na své – kromě milovníků historie – také obdivovatelé přírody. Přesto, že se tento park nachází ve městě, je celý pokryt lesem, ruiny jsou v mnoha případech prorostlé prastarými stromy a vše zde krásně souzní s přírodou. Kampaeng Phet není až tak úplně známou zprofanovanou thajskou památkou, jako například Ayutthaya nebo Sukhothai, a tak zde nepotkáte tolik turistů. Kousek stranou od historického parku stojí chrám Wat Phra Borommathat, již z dálky nápadný díky obrovské pozlacené chedi.  Patrně pochází také ze 14. století a je stále aktivním chrámem.

Phi Mai

„Malý Angkor Wat“, tak je někdy přezdívaná největší khmerská stavba na území Thajska. Historický park Phi Mai najdeme na planině Korat v provincii Nakhon Ratchasima ve východním Thajsku. Svou rozlohou je tento chrám srovnatelný s hlavním chrámem Angkor Wat v Kambodže. Pochází z 11. až 12. století a jednalo se o buddhistické chrámy, neboť khmerští obyvatelé této oblasti byli od 7. století buddhisté. Phi Mai byl důležitým centrem Khmerské říše, jeho hlavní chrám Prasat Hin Phi Mai byl vůbec jedním z nejvýznamějších khmerských chrámů na území dnešního Thajska a vedla z něj cesta až do Angkor Watu. Architektonicky se tento chrám trochu liší například od Ayutthaye. Leží ve městě a je podstatně menší než Ayuthaya nebo Sukhothai a tak se dá pěšky projít za dvě hodiny. Vstupné činí 100 bahtů.

Phnom Rung

Jeden z největších khmérských chrámových komplexů v Thajsku Phong Rung najdeme v provincii Buriram na východě země nedaleko kambodžských hranic. Stojí na temeni vyhaslé sopky ve výšce 402 metrů nad mořem. Je postaven hlavně z pískovce a lateritu. Jeho první chrámy byly postaveny již v 10. století, ty poslední pak ve století třináctém. Na rozdíl od předchozích památek byl tento komplex hinduistickou svatyní, neboť Khmerové v této oblasti byli hinduisté. Byla věnována hinduistickému bohu Šivovi, ničiteli vesmíru. Hlavní věž tohoto chrámového komplexu má představovat horu Kailash, jeho nebeské obydlí. V letech 1971 až 1988 byl tento chrám rekonstruován a pak konečně otevřen veřejnosti. Jeho prohlídka zabere zhruba 3 až 4 hodiny, vstupné činí 100 bahtů.

Honza Toman

Rodák z Hradce Králové vystudoval pedagogické lyceum v Jaroměři a v bakalářském oboru etnologii na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Jako student podnikal o prázdninách s oblibou cesty za dobrodružstvím s batohem na zádech kdy navštívil např. Irsko, Katalánsko, Slovinsko, Ukrajinu, Turecko či Arménii. Po dokončení studií pobýval rok ve Velké Británii, převážně ve Skotsku, kde se živil vesměs pomocnými pracemi, pracoval na zdokonalení jazyka a povedlo se mu vydělat a naspořit první větší peníze. Po návratu do ČR pracoval ve dvou muzeích (Muzeum Boženy Němcové v České Skalici a Národní zemědělské muzeum v Praze) a krátce se i živil jako komparzista a herec drobných epizodních rolí. Na jaře roku 2017 ve svých 28 letech odcestoval s dosti volnými plány do Thajska, odkud potom cestoval i do okolních zemí. Celá cesta, při které se zúčastnil 11 dobrovolnických projektů se pak protáhla na 13 měsíců. Fotografie a zážitky z jeho cesty po Asii i cest příštích můžete najít na Facebookové stránce From a wanderer’s life.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

indian delight sex ruperttube.com youx porn shraddha kapoor ki sexy video hindiyouporn.com bollywood actress boob size kamasutra kathaikal pakistaniporn.tv telugu actress fucking videos mallu gilma pornkar.net movie counter bollywood nude dancing xxxindianporn2.com fucking class anasuya nude bananocams.com xnxx babilona desi baba hindi desixxxtube2.com 7 star hd movies bangladeshi porn videos renklipornoo.net kama katai www nxx video com pornftw.org beautifulgirl/xvideo bigxnxx pornobase.net spark bang indina six video pornobk.com mms sex 3gp antey sex apacams.com real sex india sex videos family pornnporn.com indian wife sex story seksividios porno-ultimum.com ixxx indian sexy gand zbestporn.com reshma salman xvideo