Nejznámější thajská jídla, dezerty a ovoce, které byste si neměli nechat ujít

Pro 31, 2018
Jihovýchodní Asie

Thajská kuchyně je jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších na celém světě. Její kouzlo spočívá v čerstvých surovinách a výrazných, nezaměnitelných chutích, jež tvoří ingredience jako rybí omáčka, ocet, cukr, limetka a chilli. Při prvním ochutnání vám chuť jídla bude připadat možná trochu zvláštní, přeci jen se jedná o úplně jinou kuchyni, než na kterou jsme zvyklí. Jakmile ale přivyknete, thajskou kuchyni si zamilujete! Nemusíte se bát ani pověstné pálivosti, spousta jídel nepálí vůbec a pokud chcete zkusit ostřejší jídlo, není problém poprosit o méně chilli a postupně přivykat jeho řízné a pikantní chuti. Jaká jsou nejčastější a nejznámější thajská jídla, se kterými se můžete setkat, jsme pro vás sepsali v následujícím článku. Názvy jsou uvedené anglicky tak, jak se s nimi setkáte na jídelních lístcích v Thajsku – na většině turistických míst jsou názvy psané anglicky.

Thajská hlavní jídla

Thajských jídel a jejich variací je nepočítaně. My jsme se pokusili vybrat pár těch nejznámějších.

Curry – green, yellow, red, massaman a panang

S různými druhy curry se setkáte v Thajsku asi všude. Obvykle je můžete vidět s kuřecím, vepřovým či hovězím masem, jehněčím, rybou, mořskými plody nebo tofu. Nejpálivější je red curry, green a yellow curry jsou pálivé jen lehce a naopak massaman a panang curry nepálí vůbec.

Pad Thai

Jedno z jídel, které proslavilo thajskou kuchyni. Smažené nudle s masem nebo bez, posypané oříšky a zakápnuté limetkou daly základ jednomu z nejoblíbenějších jídel. Obvykle není nijak výrazně pálivé a dochucení pomocí chilli je jen na vaší chuti.

Papaya salad

Svěží salát z papay, rajčat, mrkve a oříšků je skvělým lehkým obědem nebo večeří a výbornou přílohou ke grilovaným rybám. Můžete se setkat i s verzí, kde jsou v salátu ančovičky nebo krevety. Není výrazně pálivý, jen lehce pikantní.

Morning glory

Chutná a výživná zelenina, která je nejpodobnější našemu špenátu. Nejčastěji na ni narazíte ve spojení s crispy pork nebo smažené samostatně jako příloha (Stir fried Morning glory). Pálivost záleží na použití v konkrétním jídle.

Crispy pork

Thajský křupavý bůček není díky své vypečenosti tak mastným jídlem, jako ten náš český s knedlíkem. Nejčastěji se podává ve spojení s Morning Glory nebo Thai Basil. Ve spojení s Morning Glory se připravuje nepálivý, s Thai Basil je středně pálivý.

Minced pork/chicken with Thai Basil

Mleté kuřecí nebo vepřové maso s thajskou bazalkou a dalšími bylinkami. Thajská bazalka je odlišná od té italské, má lehce pikantní limetkovou příchuť a používá se nejen s mletým masem, ale i do spousty dalších jídel. Pálivost obvykle střední.

Sweet and sour chicken

Kuřecí maso se sladkokyselou omáčkou a ovocem, nejčastěji ananasem. Specifická chuť asi nepotěší každého, ale je pro vás volbou, pokud chcete nepálivé jídlo.

Cashew nut chicken

V Thajsku je spousta farem produkujících kešu ořechy a tak je kuřecí maso s kešu oříšky jedním z populárních jídel. Zároveň je další volbou, pokud chcete jídlo, které není pálivé.

Chicken/vegetable with oyster sauce

Kuřecí maso nebo zelenina připravovaná s ústřicovou omáčkou je dalším populárním jídlem vhodným pro ty, co nemusí pálivá jídla.

Chicken with ginger

Kuřecí maso se zázvorem je výborným a velice oblíbeným jídlem. Pikantnost mu dodává zázvor, jímž se do jídla opravdu nešetří.

Garlic and pepper chicken/pork

Jak už název napovídá, jedná se o smažené kuřecí nebo vepřové maso s česnekem a pepřem. Jídlo není pálivé, pikantní je jen díky česneku.

Fried rice and Fried noodles

Na smaženou rýži nebo nudle v nekonečně mnoha variacích s různými druhy masa či zeleniny narazíte doslova na každém rohu. Jedná se o jednu z nejlevnějších variant jídla. Pálivost se liší místo od místa.

Polévky – Tom Kha, Tom Yum, nudlové

Legendární thajské polévky známé po celém světě. Tom Kha a Tom Yum mají podobný základ koření a surovin, které jim dodávají lehce nakyslou a pikantní chuť s nádechem svěžesti limetek. Tom Kha je zjemněná kokosovým mlékem a je lehce do sladka. Do obou se nejčastěji používá kuřecí maso nebo krevety. S nudlovými polévkami se setkáte po celém Thajsku v různých obměnách. Používají se různé druhy masa a jednou z nejchutnějších variant je nudlová polévka s Crispy pork.

Ryby a plody moře v různých úpravách

Jsme v Thajsku, v dosahu moře a tak se zde setkáte se širokou nabídkou ryb a mořských plodů v různých úpravách – grilované, v páře, v curry, smažené či připravované s různou zeleninou. Pro nás je možná nezvyk jíst k rybě rýži, ale věřte, že je tato kombinace velice lehká a chutná.

Menší jídla a chuťovky

Hledáte něco malého k zakousnutí, rychlou večeři nebo chcete ochutnat více druhů jídel? Vyražte na nigh market a ochutnávejte, ochutnávejte, ochutnávejte.

Sushi

Sushi sice není tradičním jídlem, ale setkáte se s ním na všech nigh marketech, kde stojí doslova pár korun. Jeden kousek začíná obvykle na ceně 5 bahtů.

Chicken/pork Satay

Satay je kuřecí nebo vepřové maso na špejli marinované a podávané s arašídovou omáčkou. Podává se v restauracích i na night marketech.

Cokoli na špejli

Kromě Satay najdete na night marketech nespočet různých jídel na špejli, můžete se tak navečeřet za pár korun a ochutnat více druhů jídla. Nejčastěji se na špejli prodává tofu, rybí koule, párky, různé druhy masa (ať už samotné nebo v kombinaci se zeleninou), krabí tyčinky nebo hmyz.

Smažené rybičky, oříšky, hmyz

Jako drobné občerstvení se dělají různé malé smažené rybičky, které se jí celé, oříšky nebo hmyz. Hmyz sám o sobě nemá žádnou chuť a jestli se teď ošklíbáte, věřte, že nejste sami, i pro spoustu thajců je jíst hmyz odporná představa.

Galerie

[ngg src=“galleries“ ids=“26″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]

Dezerty

Thajci milují sladké a tak se zde setkáte se spoustou druhů sladkostí, které jsou oproti těm našim relativně dost sladké. My jsme vybrali 3 nejznámější.

Mango sticky rice

Lepivá rýže upravená na sladko je jednou z nejčastějších a nejoblíbenějších sladkostí.

Roti/Pancake

Thajské palačinky mají křehčí a lehčí těsto, než naše české. Můžete si je objednat s různými druhy ovoce, nuttelou, čokoládou, případně i na slano se sýrem. Doporučujeme spíše sladké varianty, ze slaných můžete být zklamaní.

Zmrzlina

V horkém počasí přijde vhod zmrzlina. S tou se v Thajsku setkáte v různých podobách. Nebuďte příliš překvapení, když pod zmrzlinou najdete rýži, jste v Asii a rýže je prostě všude. Narazit můžete i na zmrzlinu v housce s rýží.

Ovoce

Tropické podnebí umožňuje pěstování spousty druhů skvělého a šťavnatého ovoce, o kterém si u nás můžeme nechat jen zdát. Neváhejte a dopřávejte si při dovolené vitamínů co to jen jde.

Rambutan

Červené ovoce s jemnými ostny, bílým šťavnatým vnitřkem a peckou uvnitř, je sladké a velice oblíbené u thajců i cizinců.

Dragon fruit

Dragon fruit je známý i u nás, ale tak chutný, jako v Thajsku, u nás není. Setkáte se s variantou bílého nebo červeného vnitřku a je skvělým zdrojem vitamínů i tekutin.

Longan

Hnědé kuličky na větvičce s tvrdou loupací slupkou jsou šťavnaté a sladké. Existují varianty s peckou i bez pecky.

Durian

Ovoce proslavené svým extrémně silným zápachem, kvůli kterému se s ním nesmí například do metra a dalších veřejných prostor. V Thajsku je lahůdkou číslo jedna a pořádají se i dražby, kde nejdražší durian může stát i milion bahtů. Někteří cizinci ho milují, pro další – troufáme si říct většinu – je naprosto nepoživatelný. Dužina, která se konzumuje má máslovou konzistenci a chuť… no, vyzkoušejte sami.

Kokos

V zemi kokosových palem narazíte na čerstvé kokosy všude. Kokosová voda je ideální na osvěžení a hydrataci při únavě.

Guava

Kyselé ovoce se zelenou slupkou, které Thajci konzumují nedozrálé, tvrdé a se směsí cukru a chilli.

Passion fruit

Kyselé ovoce ve tvaru hvězdiček. Nejčastěji se konzumuje tak, že se odřízne vršek a vnitřní dužina se posolí. Posolením se zmírní kyselost ovoce.

Jackfruit

Vzhledově podobný durianu, chutí ale připomínající spíše fíky.

Mangosteen

Další z menších loupacích druhů ovoce. Díky vysokému obsahu vitamínů je označováno za královnu ovoce.

Papaya, mango, ananas, banány, melouny

Nejsou u nás neznámým ovocem, ale v Thajsku jsou opět daleko chutnější. Papaya, mango i ananas se často prodávají stejně jako Guava s chilli nebo směsí chilli a cukru.

Thajsko je obrovské a jeho kuchyně má různá specifika dle provincií a oblastí. Například na severu Thajska nenarazíte moc často na jídla z ryb a naopak můžete ochutnat jídla ovlivněná blízkostí Myanmaru, Laosu nebo Kambodži. Proto experimentujte, ochutnávejte a zcela jistě najdete i ta svá oblíbená!

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.