Nejznámější thajská jídla, dezerty a ovoce, které byste si neměli nechat ujít

Pro 31, 2018
Jihovýchodní Asie

Thajská kuchyně je jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších na celém světě. Její kouzlo spočívá v čerstvých surovinách a výrazných, nezaměnitelných chutích, jež tvoří ingredience jako rybí omáčka, ocet, cukr, limetka a chilli. Při prvním ochutnání vám chuť jídla bude připadat možná trochu zvláštní, přeci jen se jedná o úplně jinou kuchyni, než na kterou jsme zvyklí. Jakmile ale přivyknete, thajskou kuchyni si zamilujete! Nemusíte se bát ani pověstné pálivosti, spousta jídel nepálí vůbec a pokud chcete zkusit ostřejší jídlo, není problém poprosit o méně chilli a postupně přivykat jeho řízné a pikantní chuti. Jaká jsou nejčastější a nejznámější thajská jídla, se kterými se můžete setkat, jsme pro vás sepsali v následujícím článku. Názvy jsou uvedené anglicky tak, jak se s nimi setkáte na jídelních lístcích v Thajsku – na většině turistických míst jsou názvy psané anglicky.

Thajská hlavní jídla

Thajských jídel a jejich variací je nepočítaně. My jsme se pokusili vybrat pár těch nejznámějších.

Curry – green, yellow, red, massaman a panang

S různými druhy curry se setkáte v Thajsku asi všude. Obvykle je můžete vidět s kuřecím, vepřovým či hovězím masem, jehněčím, rybou, mořskými plody nebo tofu. Nejpálivější je red curry, green a yellow curry jsou pálivé jen lehce a naopak massaman a panang curry nepálí vůbec.

Pad Thai

Jedno z jídel, které proslavilo thajskou kuchyni. Smažené nudle s masem nebo bez, posypané oříšky a zakápnuté limetkou daly základ jednomu z nejoblíbenějších jídel. Obvykle není nijak výrazně pálivé a dochucení pomocí chilli je jen na vaší chuti.

Papaya salad

Svěží salát z papay, rajčat, mrkve a oříšků je skvělým lehkým obědem nebo večeří a výbornou přílohou ke grilovaným rybám. Můžete se setkat i s verzí, kde jsou v salátu ančovičky nebo krevety. Není výrazně pálivý, jen lehce pikantní.

Morning glory

Chutná a výživná zelenina, která je nejpodobnější našemu špenátu. Nejčastěji na ni narazíte ve spojení s crispy pork nebo smažené samostatně jako příloha (Stir fried Morning glory). Pálivost záleží na použití v konkrétním jídle.

Crispy pork

Thajský křupavý bůček není díky své vypečenosti tak mastným jídlem, jako ten náš český s knedlíkem. Nejčastěji se podává ve spojení s Morning Glory nebo Thai Basil. Ve spojení s Morning Glory se připravuje nepálivý, s Thai Basil je středně pálivý.

Minced pork/chicken with Thai Basil

Mleté kuřecí nebo vepřové maso s thajskou bazalkou a dalšími bylinkami. Thajská bazalka je odlišná od té italské, má lehce pikantní limetkovou příchuť a používá se nejen s mletým masem, ale i do spousty dalších jídel. Pálivost obvykle střední.

Sweet and sour chicken

Kuřecí maso se sladkokyselou omáčkou a ovocem, nejčastěji ananasem. Specifická chuť asi nepotěší každého, ale je pro vás volbou, pokud chcete nepálivé jídlo.

Cashew nut chicken

V Thajsku je spousta farem produkujících kešu ořechy a tak je kuřecí maso s kešu oříšky jedním z populárních jídel. Zároveň je další volbou, pokud chcete jídlo, které není pálivé.

Chicken/vegetable with oyster sauce

Kuřecí maso nebo zelenina připravovaná s ústřicovou omáčkou je dalším populárním jídlem vhodným pro ty, co nemusí pálivá jídla.

Chicken with ginger

Kuřecí maso se zázvorem je výborným a velice oblíbeným jídlem. Pikantnost mu dodává zázvor, jímž se do jídla opravdu nešetří.

Garlic and pepper chicken/pork

Jak už název napovídá, jedná se o smažené kuřecí nebo vepřové maso s česnekem a pepřem. Jídlo není pálivé, pikantní je jen díky česneku.

Fried rice and Fried noodles

Na smaženou rýži nebo nudle v nekonečně mnoha variacích s různými druhy masa či zeleniny narazíte doslova na každém rohu. Jedná se o jednu z nejlevnějších variant jídla. Pálivost se liší místo od místa.

Polévky – Tom Kha, Tom Yum, nudlové

Legendární thajské polévky známé po celém světě. Tom Kha a Tom Yum mají podobný základ koření a surovin, které jim dodávají lehce nakyslou a pikantní chuť s nádechem svěžesti limetek. Tom Kha je zjemněná kokosovým mlékem a je lehce do sladka. Do obou se nejčastěji používá kuřecí maso nebo krevety. S nudlovými polévkami se setkáte po celém Thajsku v různých obměnách. Používají se různé druhy masa a jednou z nejchutnějších variant je nudlová polévka s Crispy pork.

Ryby a plody moře v různých úpravách

Jsme v Thajsku, v dosahu moře a tak se zde setkáte se širokou nabídkou ryb a mořských plodů v různých úpravách – grilované, v páře, v curry, smažené či připravované s různou zeleninou. Pro nás je možná nezvyk jíst k rybě rýži, ale věřte, že je tato kombinace velice lehká a chutná.

Menší jídla a chuťovky

Hledáte něco malého k zakousnutí, rychlou večeři nebo chcete ochutnat více druhů jídel? Vyražte na nigh market a ochutnávejte, ochutnávejte, ochutnávejte.

Sushi

Sushi sice není tradičním jídlem, ale setkáte se s ním na všech nigh marketech, kde stojí doslova pár korun. Jeden kousek začíná obvykle na ceně 5 bahtů.

Chicken/pork Satay

Satay je kuřecí nebo vepřové maso na špejli marinované a podávané s arašídovou omáčkou. Podává se v restauracích i na night marketech.

Cokoli na špejli

Kromě Satay najdete na night marketech nespočet různých jídel na špejli, můžete se tak navečeřet za pár korun a ochutnat více druhů jídla. Nejčastěji se na špejli prodává tofu, rybí koule, párky, různé druhy masa (ať už samotné nebo v kombinaci se zeleninou), krabí tyčinky nebo hmyz.

Smažené rybičky, oříšky, hmyz

Jako drobné občerstvení se dělají různé malé smažené rybičky, které se jí celé, oříšky nebo hmyz. Hmyz sám o sobě nemá žádnou chuť a jestli se teď ošklíbáte, věřte, že nejste sami, i pro spoustu thajců je jíst hmyz odporná představa.

Galerie

[ngg src=“galleries“ ids=“26″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]

Dezerty

Thajci milují sladké a tak se zde setkáte se spoustou druhů sladkostí, které jsou oproti těm našim relativně dost sladké. My jsme vybrali 3 nejznámější.

Mango sticky rice

Lepivá rýže upravená na sladko je jednou z nejčastějších a nejoblíbenějších sladkostí.

Roti/Pancake

Thajské palačinky mají křehčí a lehčí těsto, než naše české. Můžete si je objednat s různými druhy ovoce, nuttelou, čokoládou, případně i na slano se sýrem. Doporučujeme spíše sladké varianty, ze slaných můžete být zklamaní.

Zmrzlina

V horkém počasí přijde vhod zmrzlina. S tou se v Thajsku setkáte v různých podobách. Nebuďte příliš překvapení, když pod zmrzlinou najdete rýži, jste v Asii a rýže je prostě všude. Narazit můžete i na zmrzlinu v housce s rýží.

Ovoce

Tropické podnebí umožňuje pěstování spousty druhů skvělého a šťavnatého ovoce, o kterém si u nás můžeme nechat jen zdát. Neváhejte a dopřávejte si při dovolené vitamínů co to jen jde.

Rambutan

Červené ovoce s jemnými ostny, bílým šťavnatým vnitřkem a peckou uvnitř, je sladké a velice oblíbené u thajců i cizinců.

Dragon fruit

Dragon fruit je známý i u nás, ale tak chutný, jako v Thajsku, u nás není. Setkáte se s variantou bílého nebo červeného vnitřku a je skvělým zdrojem vitamínů i tekutin.

Longan

Hnědé kuličky na větvičce s tvrdou loupací slupkou jsou šťavnaté a sladké. Existují varianty s peckou i bez pecky.

Durian

Ovoce proslavené svým extrémně silným zápachem, kvůli kterému se s ním nesmí například do metra a dalších veřejných prostor. V Thajsku je lahůdkou číslo jedna a pořádají se i dražby, kde nejdražší durian může stát i milion bahtů. Někteří cizinci ho milují, pro další – troufáme si říct většinu – je naprosto nepoživatelný. Dužina, která se konzumuje má máslovou konzistenci a chuť… no, vyzkoušejte sami.

Kokos

V zemi kokosových palem narazíte na čerstvé kokosy všude. Kokosová voda je ideální na osvěžení a hydrataci při únavě.

Guava

Kyselé ovoce se zelenou slupkou, které Thajci konzumují nedozrálé, tvrdé a se směsí cukru a chilli.

Passion fruit

Kyselé ovoce ve tvaru hvězdiček. Nejčastěji se konzumuje tak, že se odřízne vršek a vnitřní dužina se posolí. Posolením se zmírní kyselost ovoce.

Jackfruit

Vzhledově podobný durianu, chutí ale připomínající spíše fíky.

Mangosteen

Další z menších loupacích druhů ovoce. Díky vysokému obsahu vitamínů je označováno za královnu ovoce.

Papaya, mango, ananas, banány, melouny

Nejsou u nás neznámým ovocem, ale v Thajsku jsou opět daleko chutnější. Papaya, mango i ananas se často prodávají stejně jako Guava s chilli nebo směsí chilli a cukru.

Thajsko je obrovské a jeho kuchyně má různá specifika dle provincií a oblastí. Například na severu Thajska nenarazíte moc často na jídla z ryb a naopak můžete ochutnat jídla ovlivněná blízkostí Myanmaru, Laosu nebo Kambodži. Proto experimentujte, ochutnávejte a zcela jistě najdete i ta svá oblíbená!

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

indian delight sex ruperttube.com youx porn shraddha kapoor ki sexy video hindiyouporn.com bollywood actress boob size kamasutra kathaikal pakistaniporn.tv telugu actress fucking videos mallu gilma pornkar.net movie counter bollywood nude dancing xxxindianporn2.com fucking class anasuya nude bananocams.com xnxx babilona desi baba hindi desixxxtube2.com 7 star hd movies bangladeshi porn videos renklipornoo.net kama katai www nxx video com pornftw.org beautifulgirl/xvideo bigxnxx pornobase.net spark bang indina six video pornobk.com mms sex 3gp antey sex apacams.com real sex india sex videos family pornnporn.com indian wife sex story seksividios porno-ultimum.com ixxx indian sexy gand zbestporn.com reshma salman xvideo