Pomáháme na cestách: prověřené neziskovky a dobrovolnické programy v Asii

Dub 10, 2019
Rady & tipy

Jsme-li doma a chodíme normálně do práce, na další aktivity už nám příliš času a energie nezbývá. Když pak vyrazíme na cestu, především dlouhodobou, máme času spoustu. Navíc, s poznáváním světa kolem nás, se v nás mnohdy probouzí potřeba pomáhat a být užiteční. Pak už je jen krůček k tomu, začít se zajímat o různé dobrovolnické programy. Kde ale hledat a jak se zorientovat v široké nabídce? Nejdříve se můžete inspirovat v našem starším článku Jak poznat místní kulturu a zlevnit si cestování? Staňte se dobrovolníky, kde najdete základní informace o dobrovolničení. Pak už stačí sledovat naši sérii článků o místech, která jsme jako dobrovolníci navštívili při svých cestách my, naši přátelé nebo ostatní cestovatelé. Vždy se tedy jedná o prověřené a vyzkoušené organizace. Neznamená to ale, že práce bude jednoduchá. Proto před odsouhlasením pobytu zvažte svoji fyzickou i psychickou kondici a nebojte se klást otázky. Vyhnete se tak nedorozumění i možným zklamáním.

All For Village

Stavba školy pro děti komunity Moken

Kde: Thajsko, Koh Phayam

Kontakt: Facebook, Web

Náplň činnosti

Organizace vznikla v roce 2004 na pomoc postiženým ničivou vlnou Tsunami. V současné době pomáhá na ostrově Koh Phayam především komunitě Moken Sea Gypsy. Hlavní náplní práce je výuka angličtiny, edukace v oblasti ekologie a nakládání s odpady, prevence a léčba HIV a snaha naučit děti hospodařit a znát hodnotu peněz. Kromě pomoci komunitě Moken se zabývá také sterilizací a léčbou psů na ostrově. O zkušenosti s dobrovolnictvím v organizaci si můžete přečíst zde.

Lombok children care

Edukace v oblasti eklogie je nesmírně důlěžitá

Kde: Indonésie, Lombok

Kontakt: Facebook

Náplň činnosti

Organizace vznikla po silném zemětřesení, v důsledku kterého přišla spousta obyvatel Lomboku nejen o svá obydlí, ale i o životy. Hlavní náplní práce organizace je výuka angličtiny pro děti, shánění knížek a dalších potřeb pro děti, edukace v oblasti ekologie a nakládání s odpady a celková podpora místní komunity.

AID Foundation

Podpora drobných podnikatelů je důležitá pro růst ekonomiky

Kde: Bangladéš, Dháka, Jhenaidah

Kontakt: Facebook, Web

Náplň činnosti

Vzhledem k mnoha problémům, se kterými se Bangladéš potýká, je i záběr AID Foundation velice široký. Mezi hlavní aktivity patří edukace o ekologii a snaha vyřešit problém s odpadovým hospodářstvím, podpora drobných a začínající podnikatelů, podpora a výuka eko-farmaření, výuka angličtiny pro děti a dospělé a v neposlední řadě podpora žen, které byly nebo jsou oběťmi domácího násilí. O zkušenosti s dobrovolnictvím v organizaci si můžete přečíst zde.

Daauw Village

Ženy se do komunity mohou uchýlit i např. v případě hrozícího rizikového porodu

Kde: Laos, Huay Xai

Kontakt: Facebook, Web

Náplň činnosti

Pomáhá horským kmenům s výukou angličtiny a snaží se zprostředkovávat kulturní výměnu s dobrovolníky tak, aby místní obyvatelé získali více šancí na práci a zároveň zůstal zachovaný tradiční životní styl a kultura. Důležitou součástí komunitního centra je i vzdělávání a podpora žen v oblasti těhotenství, sexuality, osobních vztahů, zdraví a péče o děti. Ženy se zde také mohou naučit základy práce s počítačem, angličtinu či se věnovat svým tradičním řemeslům s možností následného prodeje výrobků.

Máte i vy nějakou osvědčenou neziskovku v Asii? Napište nám o ní a my ji velice rádi zveřejníme.


Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.