S cestovatelským šátkem napříč Asií

Bře 27, 2019
Cestopisy & rozhovory

Kdo má pečlivě načtené webové stránky, tak ví, že já – šéfredaktorka a zakladatelka Cestujeme do Asie – žiji v Malajsii na Langkawi. Na ostrov jezdí na dovolenou čím dál víc Čechů a tak mám pravidelně možnost si popovídat v češtině a vyslechnout spoustu zajímavých cestovatelských příběhů. S většinou lidí na sebe natrefíme v online světě. Technika však není všechno a někdy je fajn nekoukat jen do mobilu ale také se rozhlédnout po světě kolem. A přesně tak jsem se rozhlížela já, když jsem jednoho dne pracovala ve svém oblíbeném plážovém baru. Tedy já jsem se zrovna spíš rozhlížela, než že bych pracovala. Zaujal mne totiž jeden týpek pobíhající po pláži. Ono týpek pobíhající po pláži není nic divného, většinou jsou ale dost opálení a motají se kolem jet ski. Tenhle byl evidentně cizinec, neustále si něco fotil a navíc byl dost zajímavě oblečený – můj oblíbený vzor kotev, který na Langkawi v tomhle stylu neseženu. Nelenila jsem, udělala fotku a zapátrala po internetu. Výsledek – česká značka Moje kotva a projekt cestovatelský šátek. Už jsem nebyla ani moc překvapená. Jsme sice malá země, ale na Čechy nebo odkazy na Českou republiku narážím všude. Než jsem se stihla probrat, byl pryč. Nevadí, webovky ukládám a jdu pokračovat v práci. Langkawi a především hlavní plážová oblast jsou ale menší než Česká republika a tak jsem ho druhý den potkala znovu. Tentokrát už jsme se dali do řeči. Jelikož další den odjížděl do Indonésie, nebylo moc času pokecat si víc. David se ale na Langkawi vrátil a tak jsem měla možnost ho pro vás vyzpovídat.

Ahoj, tak jak bylo v Indonésii, co všechno jsi stihl?

Úplně super skvělý!!! Stihl jsem plout na státní lodi, která umožňuje místním obyvatelům přepravu po indonéských ostrovech od severní Sumatry až po jižní Jávu, podívat se na Bali, pomáhat na jednom charitativním projektu na Lomboku, užít si nádherného moře a pláží na Gili, skvělého jídla i super lidí. Zvlášť na Lomboku, kde je ještě turistický ruch oproti Bali v plenkách, to bylo vážně skvělé.

Před a po cestě Indonésii stihl David pobýt několik týdnů také na Langkawi v Malajsii

Který ze zážitků bys vypíchl jako ten nej?

Ty zážitky byly vlastně dva.

Skvělé bylo plavit se 6 dní na státní lodi podél indonéských ostrovů. Lodí jezdí převážně místní, turistů minimum. Potkal jsem jen dva Němce, kteří projíždějí Asií na kole. Loď má několik tříd lístků: můžete mít vlastní kajutu, můžete spát v obrovské místnosti s palandama se stovkou dalších lidí nebo si koupit lístek bez místa. Samozřejmě spousta místních si koupí nejlevnější lístek bez místa, protože nemají peníze. Pak to vypadá tak, že všude, kam se hneš ve společných prostorech, někdo leží. Nevěřila bys, kolik lidí se vejde na jednu loď a v jakých polohách se dá spát. Docela dost punk, ale plavba po moři s výhledem na pevninu je skvělý zážitek, který byl ještě umocněný tím, že jsem zažil autentickou atmosféru plavby s místními. Byli jsme na lodi jen 3 turisti na tisícovku místních, takže jsme zde byli docela za atrakci.

Druhý byl na Lomboku, kde jsem pomáhal v nadaci Lombok children care s organizací, marketingem a propagací projektu. Týpek, který organizaci vede, založil tenhle projekt po jednom z největších zemětřesení, kdy spousta lidí včetně něj přišla o střechu nad hlavou. Někteří bohužel i o život. On se místo litování se pustil do tohodle super projektu, staví školu pro děti, snaží se je učit angličtinu i to jak zacházet s odpady. Je obrovský srdcař, pozitivní, kreativní a inspirující člověk, takže pokud budeš mít cestu na Lombok, určitě se tady zastav.

S dětmi v Lombok Children Care

Zpátky k tobě, co byl vlastně tvůj první impuls k cestování a které země jsi už stihl navštívit?

Tak to jsi ještě ani nebyla na světě, když přišel můj první impuls 😀 Už v 80. letech, v 5. třídě základky, nám učitelka při zeměpise vyprávěla o Velikonočních ostrovech. Ve mě to probudilo tak strašně silnou touhu cestovat, že jsem pomalu nemyslel na nic jiného. Pak, o něco později na střední škole, jsem se i pod vlivem tehdejší politické situace rozhodl emigrovat. A Velikonoční ostrovy jsem opravdu navštívil! Cestování je závislost a tak tahle splněná touha vedla k touhám dalším.

Druhý nejsilnější zážitek byla návštěva ostrova Bounty Pitcarin, který jsem znal ze stejnojmenné knížky a který je dosud turistům takřka neznámý.

Od té doby jsem viděl a navštívil spoustu míst. Vyzkoušel jsem pobyt v buddhistickém chrámu v Thajsku, očaroval mě bílý chrám v Chiang Mai i všechny ostatní buddhistické chrámy, žil jsem v Kambodže a studoval v Thajsku, plavil se deltou Mekongu v Laosu a ve Vietnamu do jehož kuchyně jsem se zamiloval. Nadchla mě pestrá kultura Malajsie i tisíce ostrovů v Indonésii. Nezapomenutelným spirituálním zážitkem byla také cesta po Indii a návštěva Buddhova rodiště v Nepálu. Několikrát jsem také, v rámci praxe v oboru turistického ruchu a sbírání zkušeností pro svojí dnešní profesi, obeplul svět na zaoceánských lodích. Cestoval jsem opravdu po celém světě a abysme to zkrátili, tak ti pošlu mapu 🙂

Země, které David navštívil

Já už vím, co děláš a čemu se věnuješ, ale prozraď i našim čtenářům, jak můžeš tak často cestovat?

Můj hlavní projekt je oživení turistického ruchu na Baťově kanále ve Strážnici a zároveň ruční výroba doplňků a oblečení pod značkou Moje kotva. Děláme výlety po Baťově kanále a máme zde obchod s našimi produkty. Chceme lidem ukázat, že i u nás je spousta krásných míst k návštěvě a že v Čechách máme úžasnou řemeslnou tradici a šikovné lidi.

Výlet lodí na Baťově kanále

Takže Moje Kotva je originální, ručně vyráběný produkt?

Ano, nejedná se o žádnou strojovou výrobu z Číny ale o originální ruční limitovanou výrobu. Materiál, který se na výrobu produktů používá, je ze 100 % bavlny. Matrice pro tisk motivu jsou dřevěné a ručně vyřezávané. K tisku se používá původní řemeslná technika modrotisku, který má zde ve Strážnici tradici po mnoho generací. Když jsem projekt vymýšlel, měl jsem možnost nahlédnout pod pokličku výroby v rodinné firmě a byl jsem opravdu ohromen tím, jaké skvělé věci u nás vznikají. Proto jsem se do projektu tak zapálil a rozhodl se rozšířit povědomí o modrotisku nejen po České republice, ale i po celém světě.

Matrice pro tisk vzoru jsou ručně vyráběné

Trochu jsme ještě zapomněli zmínit, jak ti tenhle projekt umožňuje cestovat?

To je úplně jednoduché. Turistická sezóna v ČR je od jara do podzimu. Takže v ČR jsem na půl roku v tomhle období a pak navštěvuji své zahraniční projekty a při tom mám čas na cestování. A během cest se snažím propagovat Baťův kanál i Strážnický modrotisk v online i offline světě. Protože ač se nedá říct, že žiji trvale v České republice, tak jsem stále patriot. Díky cestování jsem si uvědomil, jak je naše země krásná a zároveň jak strašně málo jsme na ni hrdí a jak moc se podceňujeme. Já bych chtěl tohle vnímání nás samotných vylepšit a ukázat lidem, že na sebe opravdu můžeme být právem pyšní a že když se řekne „Česká republika“ není to jen o „dobrý hokej, pivo a hezký holky“.

Se Strážnickým modrotiskem a značkou Moje Kotva se ti pojí ještě jeden produkt, přiblížíš nám ho?

Jasně, jde o projekt „cestovatelský šátek“. Vyrábíme všechno možné od košil, tunik, kravat, kraťasů, tašek atd. Ale cestovatelský šátek je taková moje srdcovka. Je to nejen praktická věc, kterou si holky i kluci na cestách můžou dát do vlasů a prohánět se s ním na motorkách a lodích v Asii. Je to i symbol pro cestování, pro propojování lidí, poznávání se. Vždyť i ty jsi mě díky tomu našla a jak ti sekne 🙂 A takhle se můžou ve světě poznávat a propojovat i další cestovatelé. Vidíš šátek s kotvou, řekneš si ahaaaa Češi a hned poznáš další super lidi. Zároveň je to pro mě i symbol ukotvení se k domovu, jedeš na dalekou cestu ale máš sebou pořád svůj domov. Něco pěkného, čím se můžeš chlubit, že je z tvojí země. Něco, co ti tvojí zemi bude pořád připomínat. A navíc, pokud ti ho neukradnou opice někde v chrámu, tak ti díky svojí kvalitě vydrží, i kdybys jela na cestu kolem světa.

Šátek lze použít nejen do vlasů, ale také jako potítko

Davide díky moc za rozhovor a ať se ti daří nadále daří v projektech i cestování!

Taky díky a zase někdy na viděnou 🙂

P.S. fotky z Davidových cest a info o Strážnickém modrotisku najdete pod hashtagy #mojekotva #MadeInStraznice #knalllife

Sledujte nás dál, bude soutěž!

Protože se mi líbí nejen Davidův zápal pro cestování, ale i nadšení pro tradiční ruční práci, hrdost na svoji zem a v neposlední řadě i produkt samotný, rozhodla jsem se s Davidem spolupracovat trochu víc než jen na rozhovoru. Takže už brzy se můžete těšit na soutěž o cestovatelský šátek! Sledujte naše FB stránky, soutěž bude spuštěna během dubna.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

indian delight sex ruperttube.com youx porn shraddha kapoor ki sexy video hindiyouporn.com bollywood actress boob size kamasutra kathaikal pakistaniporn.tv telugu actress fucking videos mallu gilma pornkar.net movie counter bollywood nude dancing xxxindianporn2.com fucking class anasuya nude bananocams.com xnxx babilona desi baba hindi desixxxtube2.com 7 star hd movies bangladeshi porn videos renklipornoo.net kama katai www nxx video com pornftw.org beautifulgirl/xvideo bigxnxx pornobase.net spark bang indina six video pornobk.com mms sex 3gp antey sex apacams.com real sex india sex videos family pornnporn.com indian wife sex story seksividios porno-ultimum.com ixxx indian sexy gand zbestporn.com reshma salman xvideo