V minulém článku jsem se rozepsal o dojmech, zkušenostech a nastínil specifika Indie. Tentokrát se zaměřím na dosavadní itinerář cesty Indií a styl mého cestovaní.
Jak cestuji? Spontánně a bez plánu!
Cestuji bez fixního plánování, nikdy přesně nevím, jak bude má trasa pokračovat. Jediné co „plánuji“ je další destinace. Takže například při Bornejských cestách jsem se staral pouze o další následující destinaci přímo na Borneu. Vyšla mi z toho pak taková jakási „tour po národních parcích“ a nekonečné hodiny trekování v džungli, na které nikdy nezapomenu. Pro vzdálenější budoucnost (což v tomto případě znamenalo příští měsíc) pak aplikuji „vizi“. To v praxi znamenalo: „vím, že budu příští měsíc v Indii“. Ale odkud kam, to už nechávám „proudu“. Itinerář tak vzniká sám vlivem toho co čtu, jaké potkávám lidi, tedy co doporučují, co viděli a samozřejmě toho, co bych chtěl vidět v zemi já sám.
Nejraději mám, když se střetnu s cestovateli a můžeme si tak vyměnit dojmy z toho co máme za sebou (cestovatel vs turista je veliký rozdíl). Tady narážím na to, co většinou nenechávám bez povšimnutí. Když potkám člověka s duchem cestovatele, který mi zaníceně a s jiskrami v očích vypráví, co kde prožil, často to ovlivní mé cesty. Což už se stalo nejednou a mám tušení, že jsem párkrát byl tímto motorem i já sám pro ostatní. O Indii jsem samozřejmě slyšel hodně. Dobré i špatné reference. O to víc mě vzrušovala. Dostal jsem víc, než jsem čekal. I skrze obrovské sympatie a lásku k zemím jihovýchodní Asie se pro mne Indie stala klenotem.

Během jednoho z monzunových deštivých dnů na zmíněném Borneu, na hostelu uprostřed města Kota Kinabalu, jsem jen tak posedával a s notebookem před sebou líně usrkával čaj. Právě ten den jsem se rozhodl naplánovat cestu následující zemí. Zemí, o které jsem si nejvíce sníval v jednom z prosezených a ponurých křesel české kanceláře. O zemi kontrastů, barev, vůní, chutí a všech jemných i hrubých vjemů. Zemi prastaré moudrosti, kde je život přítomný v každé milisekundě a ať chcete nebo ne, vpíjí se do vás bez rozdílu národnosti, víry nebo snad odstínu pleti.
Když jsem tak seděl, vrtěl se na židli a očima přejížděl mapu na obrazovce, nemohlo to dopadnout jinak, než rozhodnutím pokusit se projet Indii celou. Vzhledem k tomu, že dalšími zeměmi na listu po Indii byl Bangladéš a Nepál, zakoupil jsem let z Kota Kinabalu do spodního cípu Indie, do města Kočín.
Kočín

Před odletem jsem si v Kočínu zajistil hostel za dobrou cenu v části města zvané „Fort Kochi“ (česky Pevnost Kočín). Což se posléze ukázalo jako velmi dobré rozhodnutí. Dovolím si říct, že je to jedna z nejatraktivnějších částí města. Je silně ovlivněná historickou atmosférou kolonizace, která zde zanechala pozitivní vliv především na architekturu města a životní úroveň obyvatel. Zbytek idylky dokresluje pobřeží a specifické rybářské sítě zvané „Chinese Fishing Nets“, které jsou oblíbenou turistickou atrakcí. Ve městě najdete také spoustu pěkných restaurací. Úroveň života místních lidí je zde vzhledem k indickým poměrům nadstandardní, takže město působí mnohem klidněji a uvolněněji, než většina ostatních, které jsem měl zatím možnost vidět. Město je vhodné například i pro hodiny jógy, které není problém najít téměř všude. Velmi populární jsou tradiční Ajurvédské léčebné centra (které ale najdete i v celé Jižní Indii). Pokud jste ve státě Kérala (stát ve kterém město Kočín leží), určitě se vydejte na plavbu po řece a úzkých kanálech u města Alappuzha („Alappuzha Backwaters Cruise“) a také do jednoho z divadel Kathakalí („Kathakali show“). Stojí to za to.
Munnar

Malé bláznivé městečko s hinduistickým chrámem vyřvávajícím mantry na jednom kopci a mešitou reprodukující muslimské volání k modlitbě (Adhan) na kopci druhém. Uprostřed toho všeho je pak hlučný market a hlavní silnice nacpaná tuk-tuky (Indy nazývané „Oto“). Scenérie s tichou řekou je až kontrastně doprovázena nepřetržitými zvuky klaksonů. Jeden velký chumel rozdělený na dvě diametrálně odlišné části. Jako den a noc, život a smrt. Typická Indie. Město leží v horské oblasti poseté čajovými keříky. Pokud se vydáte na trek kolem (ať už sami nebo s průvodcem), budete naprosto unešeni neuvěřitelnou malebností přírody. Pokud vydržíte být ticho, máte šanci potkat srny. Místní lidé ve vesničkách jsou velmi přátelští (doposud nevinní, nedotčeni obchodním mamonem turismu). Nedaleko od města leží velmi zajímavé místo s megalitickými stavbami zvané „Muniyara – Anakottapara Park“. Pokud jste milovníci nezodpovězených otázek historie nebo jen dechberoucích výhledů, neměli byste si nechat ujít příležitost k návštěvě. Krásná panoramata najdete také kolem hlavní silnice a v okolí je i spousta úžasných vodopádů.
Maisúr (Mysore)

Maisúr je proslaven nejen svými parfémy a oleji (pro některé marihuanou a hašišem), ale obzvláště palácem bývalého Maharádži v centru města. V okolí je také spousty historických míst k prozkoumání. Město je populární turistická destinace, takže se zde vyskytuje i velký počet vychytralých podvodníků a „pastí na turisty“. Pokud se sem vydáte, je dobré vědět, kam přesně se chcete dostat, co hledáte a hlavně co NEchcete… Ve městě je přítomno veliké množství krav, které se volně procházejí ulicemi.
Bengalúr + Tumkur

Přiznám se, že Bengalúrem jsem zůstal nedotčen. Sloužil mi pouze jako zastávka na cestě z Majsúru do Anantapuru. Z mého pohledu velmi hektické průmyslové město sloužící hlavně místním, kteří hledají možnost získat práci. Je to hlavní město státu Karnátaka.
Z Bengalúru jsem se raději přesunul do nedalekého klidnějšího městečka Tumkur, kde na cestě mezi oběma městy leží spousta pevností a chrámů. Jsou rozeseté všude v krajině i na vrcholcích kopců, kterým dodávají charakter obří oblé balvany. Je to naprosto neuvěřitelná podívaná a ještě unikátnější prožitek je si pár vrcholků vylézt…
Anantapur

Toto město jsem navštívil kvůli španělské neziskové organizaci Vicente Ferrer Foundation. Anantapur sám o sobě není nijak zvláštní město. Místy je v ulicích velmi „slumová“ amtosféra a ve městě na ulicích jsou přítomny snad všechny druhy zvířat. Od nejmenších po největší. Lidé se ale k cizincům chovají velmi přátelsky. Nemalou úlohu v tom hraje právě zmíněná organizace, která znatelně proměnila okolní prostředí a s tím i životy tisíce lidí.
Hampi

Podle mne jedna z nejzajímavějších destinací Indie. Chrámová oblast kolem vesničky Hampi, která vyloženě stojí uprostřed komplexu a ve které se můžete ubytovat. Komplex se dělí na dvě části: před řekou a za řekou. Doporučuji prozkoumat obě strany. Loď jezdí od rána do večera, od břehu ke břehu, vždy po dostatečném naplnění. Už atmosféra vesničky sama o sobě je velmi uvolněná, naleznete zde spousty restaurací a ubytování ve stylu á la „hippie“. Ale to je jen pořád turistické šálení… to pravé kouzlo je rozprostřené v nádherných prastarých chrámech všude kolem. Přesněji v pozůstatcích města Vidžajanagar, které bývalo hlavním městem Vidžajanagárské říše.
Hajdarábád

Velké město s ambicí na přívlastek „moderní“ od kterého má ale jako celek bohužel ještě daleko. Co je však jeho obrovskou předností je nové metro, které neuvěřitelně usnadňuje spojení po městě.
Strávil jsem zde Vánoce v rámci týdenního jógového programu do kterého jsem se přihlásil.
Višákhapatnam

Oblíbené místo indických turistů. Přímořské uvolněné město s místy vhodnými pro rodinné výlety. Jedním z takových bodů je maják na kopci zvaném „Nos delfína“, odkud je krásný výhled na moře a město. Dále pak přilehlé pláže a hlavně majestátní sochy Šivy a Párvatí, které jsou neodmyslitelnou součástí seznamu „must see“ pro hinduisty. Strávil jsem zde Nový rok.
Purí

Další přímořské městečko ležící na pobřeží Bengálského zálivu. Město je Indům důvěrně známe především kvůli náboženským poutím do místního chrámu, který je poutním místem Kršnova kultu. Každoročně se tu konají oslavy zvané „Ratha játrá“, na které dorazí milióny lidí. Byl jsem před hlavním z chrámů začátkem ledna a i tak bylo prostranství zaplněné davem. Další významnou turistickou destinací je nedaleký „Sluneční chrám“.
Kalkata

Město plné historie a významných osobností s ní spojených. Ale také úzkých uliček a všudypřítomných rikš, které jako by byly předzvěstí Bangladéše. Ty kalkatské jsou ale taženy, zatímco bangladéšské jsou zapřažené za kolo (často vylepšené eletromotorem). Třetí největší město Indie, dříve významné město Bengálské říše.
David o sobě

Ahoj, jsem David a začnu pravděpodobně cestovatelským cliché: Zanechal jsem práce grafika ve známém e-shopu v ČR, prodal auto a pronajal svůj vlastní byt. Rozhodl jsem se vycestovat na putování skrze Asii. Na neurčito. Přestal jsem plánovat. Postupně jsem plánování vyškrtl jako příliš “západní” aspekt. Místo toho teď praktikuji více “východní” přístup: jít s proudem a nechat věci plynout. Peníze nemám. Něco jsem sice za 8 let práce našetřil, ale je to budget, který by v Evropě nestačil na půl roku. Cestuji z části i přes workaway.info jako dobrovolník, spím často ve své hamace a vláčím s sebou starej notebook, který mi tak poskytuje možnost občas si přivydělat na výdaje grafikou. Cestu jsem začal v Malajsii a dále pak Singapur, Thajsko, Barma, Laos, Kambodža, Vietnam, Borneo, Indie, Bangladéš, Nepál. … pojďte putovat se mnou! EGOS & SHOES OUTSIDE
Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?
Užitečné weby
Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci
Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com
Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže
Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže
12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií
Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.
Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec
Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii
Slevy na cesty
Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.
Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.