Travel Helpers: jak cestují a zároveň pomáhají Honza s Míšou

Říj 21, 2018
Cestopisy & rozhovory

Honza s Míšou jsou na cestách již 13 měsíců. Začínali v Nizozemsku, kde si vydělávali na cestu do JV Asie, Austrálie a na Nový Zéland. Svým cestováním chtěli ukázat ostatním, jak na cestách dodržovat bezpečnost a chránit svoje zdraví. A tak založili projekt TRAVEL HELPERS CZ, který si klade za cíl vzdělávání a šíření povědomí o bezpečném a zodpovědném cestování nejen vůči našemu zdraví, ale i přírodě. Náš dnešní rozhovor je o jejich projektu ale i o tom, co jim cestování přináší, jak si cestu financují nebo jak zvládají cestování v páru.

Děkujeme, že jste si na nás udělali čas a začneme zlehka – jak vás napadlo vydat se cestovat? Bylo to dlouhodobější přemýšlení nebo spontánní nápad?

Ahoj, noo to je vlastně velmi dlouhý příběh, ale pokusím se ho zde maličko zkrátit. Mnoho let – na svůj mladý věk – jsem strávil v armádě. Během služby jsem také cestoval. Z armády jsem z rodinných důvodů odešel a rozhodl jsem se po ukončení rodinných nesnází do služebního poměru nevrátit. Co ale se svým životem. Byl jsem dobrý voják, ale pro civilní zaměstnání jsem mnoho vloh neměl. Chtěl jsem dělat něco užitečného, co bude mít smysl. Chtěl jsem pracovat pro nějakou neziskovou organizaci, která aktivně pomáhá přírodě a zvířatům. Bohužel nikdo o dlouhodobou spolupráci nestál a tak se ve mne cosi zlomilo a rozhodl jsem se postavit na vlastní nohy.

Jak dlouho už cestujete a které země jste navštívili?

Dohromady jsme na cestě 13 měsíců a stihli jsme navštívit Nizozemsko, Filipíny, Thajsko, Kambodžu, Tasmánii, Austrálii a Nový Zéland. Z toho prvních šest měsíců bylo Nizozemsko, kde jsme pracovali.

Je některá ze zemí, která vás oproti očekávání překvapila vyloženě negativně a která naopak pozitivně?

Ono každá země má to své, co si budeme povídat. Ale vysloveně špatně jsme se cítili v Kambodži. Do Austrálie jsme ani moc cestovat nechtěli, ale tuto zemi jsme si neskutečně moc zamilovali.

Co vás na asii baví a co vás naopak štve?

Asie je neuvěřitelně široký pojem. Určitě vede cenová dostupnost všeho a pro nás chlapy samozřejmě krásné ženy! (smích). Cestování je tam neuvěřitelně levné. Když to porovnám s Austrálií nebo Novým Zélandem, je to tam skoro zadarmo. 😀 Štve nás bordel, smrad, chování místních lidí, politický režim (obecně) a mně osobně vlhkost. Po příletu z Kambodže jsem měl zrezavělé zipy u batohu. Jsem spíše horal a tak ve vedru vždy trpím. Míša naopak teplo miluje, tak ta si to užívá. Na kratší expedici či dovolenou, je to však skvělé místo!

Máte zajímavý cestovatelský projekt, prozradíte nám něco víc?

Celý život jsem se snažil lidem pomáhat. Ať již jako armádní zdravotník, zdravotník na dětských táborech nebo medik u filmové produkce. Pomáhat lidem je mým celoživotním posláním. Vymyslel jsem projekt TRAVEL HELPERS CZ, který má za cíl motivovat české občany ke zvyšování bezpečnosti na jejich cestách. Předávat techniky přežití, informace a znalosti dál a širšímu spektru lidí. Máme mnoho příznivců přežití v přírodě, ale to nestačí. Dovednosti přežití by měl znát a ovládat každý občan. Je to přirozený pud člověka, na který se dnes bohužel zapomíná, neboť není v moderní společnosti přirozený. Rádi bychom to změnili a proto techniky přežití předáváme snadnějším a efektivnějším způsobem, který bude snadno zapamatovatelný a může oslovit více lidí.

Galerie

[ngg src=“galleries“ ids=“6″ display=“pro_horizontal_filmstrip“]

Jaký si myslíte, že je smysl nebo přínos dlouhodobého cestování?

Smysl cestování? Já nemohu mluvit za všechny cestovatele, ale náš smysl je šířit povědomí o bezpečnosti. Pokud budu však mluvit obecně, myslím si, že většina lidí ve světě pochopí realitu. Pochopí, že se doma nemáme špatně a nedostatky, co musíme jako národ napravit, pomáhají napravovat právě zkušenosti, které na cestách člověk nasbírá. Pro nás osobně je to vlastně stejné. Samozřejmě chceme vidět svět a navštívit místa, která byla vždy v našich srdcích, ale nejdůležitější je pro mne osobně životní zkušenost. Svět vás opravdu hodně naučí… 🙂

Jsme sice magazín o Asii, ale i vaše další cesta je zajímavá, takže prozradíte, kam jste se vydali po Asii, kde jste teď a co plánujete dál?

Po zemích JV Asie jsme letěli do Tasmánie, kde jsme byli necelé dva měsíce a v tuto chvíli cestujeme po Novém Zélandu. Plán. Ten my už nemáme nikdy. Ze začátku ano, ale pochopili jsme, že se plánovat nedá. Vše se mění. Šance, zdravotní stav, chuť, energie, touha. Ale předběžný plán je takový, že zůstaneme do konce prosince na Zélandu, na Svátky Vánoční letět do Sydney a na konci ledna 2019 do ČR, kde se zotavíme a vymyslíme, jak vyděláme peníze na pokračování po USA.

Cestujete v páru, což je asi nejtěžší cestování, jaké může být. Byly nějaké krizové momenty a jak se vám daří je překonávat?

Heh, otázka na tělo. Jasně, že krizové momenty byly, kdo je na cestách neměl, že ano. 😀 Ale my už máme společně nacestováno opravdu hodně, takže se to vždy vyřeší a za chvilku je zase klid. Musí být. Protože když je člověk pod vlivem emocí, snáze udělá bezpečnostní chybu a tu si na cestách dovolit nemůžeme. Pomáhá naprostá svoboda. Nikdo nikoho nikde nedrží a do ničeho nenutí. Platí u nás bezpečnostní pravidla, ale toť vše. Kdyby chtěla Míša odletět domů, nevadilo by mi to. Kdyby chtěla někde zůstat, okey. Láska není o vlastnictví, ale o tom podpořit druhého. Na tom je založen náš vztah i společné cestování.

Dost lidí zajímá, jak je finančně možné dlouhodobě cestovat, jak si financujete cestu vy?

Mnoho lidí by chtělo znát recept na štěstí, ale většina si pravdu přiznat nechce. Je to opravdu jen a jen na každém z nás. (Nemluvím tedy na rodiny s dětmi. Rodiče nejsme, takže toto berte pouze pro lidi nemající malé děti, i když víme, že se dá cestovat i s dětmi.) Jde o sestavení priorit. My většinu majetku prodali, nekouříme, nepijeme alkohol a žijeme velmi skromně. Půl roku jsme oba dva pracovali v Nizozemsku od nevidím do nevidím a jedli jsme šestkrát týdně, třikrát denně tousty na X způsobů. Tvrdá práce a odříkání je nejlepší lék na nedostatek financí pro cestování.

Někteří cestovatelé se z cest vrací neradi a rádi by zůstali v zahraničí, jiní se naopak těší domů. Ke které skupině se řadíte vy?

Honza: Noo k oběma skupinám. (smích) Asi takhle. Českou republiku bezmezně miluji, je to jediná země, kde chci žít a vychovávat své děti. Nicméně prozkoumávat odlehlé kouty světa je něco dech-beroucího a činí mně to šťastným. Dnes bych už na cestu trvající několik let nejel, ale rád bych vybudoval v ČR domov a z něho vyrážel na další a další expedice.
Míša: Vracet bych se nechtěla, nejraději bych zůstala v Tasmánii, kde jsem se poprvé v životě cítila svobodná a šťastná. Ale ostatní části světa chci také vidět a proto pokračuji dál.

Máte z cesty nějaký zážitek, o kterém můžete říct, že byl pro váš život významný nebo zlomový?

Ono jich bylo několik, o tomto by se dalo vyprávět hodiny. Ale asi největší a zlomový zážitek, bylo vysazení na opuštěném ostrově na Filipínách. Natáčeli jsme tam první díl seriálu a já si chtěl vždy vyzkoušet, jaké to je, být Robinson. Mám armádní výcvik, mnoho kurzů, školení, znalostí. Techniky přežití jsou od mala můj koníček a vášeň. Ale jakým způsobem mi příroda nakopala zadek tam, to se nedá ani popsat. (smích) Chybělo málo a během dvou dnů jsem několikrát málem přišel o život. Ráj je to pouze tehdy, máte-li za zády resort a letenku domů. Pokud se ocitnete sami na opuštěném ostrově, je to stoprocentní peklo. Ostatně se můžete podívat na náš díl seriálu na youtube

Pokud by někoho náš projekt zaujal a rád by nám pomohl s chodem bezpečného cestování, přidejte se do skupiny, sledujte nás na Facebooku a dalších sociálních sítích. Naše vize je obrovská a rádi bychom s šířením informací o bezpečnosti došli tak daleko, že to nebude pouze pojem na internetu, ale každodenní praxe většiny cestovatelů, turistů a dalších lidí, co milují ten pocit… být venku a být svobodný. 🙂

Z Nového Zélandu, vás zdraví Honza a Míša…. 🙂

Moc děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí a skvělé (a taky bezpečné) zážitky při dalších cestách.

Kontakty na projekt TRAVEL HELPERS CZ

Webová stránka 
Facebook 
Instagram 
YouTube 

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

indian delight sex ruperttube.com youx porn shraddha kapoor ki sexy video hindiyouporn.com bollywood actress boob size kamasutra kathaikal pakistaniporn.tv telugu actress fucking videos mallu gilma pornkar.net movie counter bollywood nude dancing xxxindianporn2.com fucking class anasuya nude bananocams.com xnxx babilona desi baba hindi desixxxtube2.com 7 star hd movies bangladeshi porn videos renklipornoo.net kama katai www nxx video com pornftw.org beautifulgirl/xvideo bigxnxx pornobase.net spark bang indina six video pornobk.com mms sex 3gp antey sex apacams.com real sex india sex videos family pornnporn.com indian wife sex story seksividios porno-ultimum.com ixxx indian sexy gand zbestporn.com reshma salman xvideo