Velký průvodce na cesty Čínou, část I – před odjezdem

Čína je fantastická a vzrušující země. Překvapovat vás bude na každém kroku a unešení budete ještě dlouho po návratu. Jen co se oklepete z kulturního šoku. Tak moc je Čína kulturně odlišná. Proto cestování po ní může být někdy náročné. Hlavně když dojde na pokusy se s Číňany na něčem domluvit, na dopravu, na jídlo, na toalety, a tak nějak vlastně na všechno. A ještě když netušíte předem do čeho jdete. Ale nezoufejte, dala jsem pro vás dohromady všechno, co potřebujete na cesty Čínskou lidovou republikou vědět.

A protože je toho fakt hodně, má článek dva díly – co vyřídit před odjezdem a na co se psychicky připravit při samotném cestování Čínou.

V 1. díle se dozvíte:

 • kdy je nejlepší období na to se vydat do Číny
 • jak získat čínské vízum
 • jak vyzrát na internetovou cenzuru
 • jaké aplikace vám budou v Číně zachraňovat život
 • tipy co v Číně navštívit

Ve 2. díle se dozvíte:

 • co v Číně (ne)dělat
 • jak se v Číně domluvit, když neumíte ani pípnout čínsky
 • kde se dobře nadlábnout a co u stolu očekávat, aby se vám nezvedl žaludek
 • jak se po zemi nejlépe dopravovat

Kdy se do Číny vůbec vydat

Protože je Čína obrovská země, co se týče počasí záleží na období a poloze. Na jihu je horko po celý rok. Na severu v zimních měsících může být stejná zima jako u nás v České republice včetně sněhu a mínusových teplot.
Chladnější počasí očekávejte i v hornatých oblastech. Na východě Číny v okolí Šanghaje je nejlepší období jaro a podzim. V létě tam teploty šplhají klidně až ke 40°C. Na pobřeží pak mezi červnem a listopadem přicházejí tajfuny se silnými větry a hustými dešti.
Ještě, než si rezervujete letenky, ujistěte se, že v Číně zrovna neprobíhá žádný svátek. Hlavně čínský nový rok, který se koná začátkem února. To se doslova stěhuje celá Čína a nastává největší migrace na světě. Veškerá doprava je beznadějně vyprodaná, na nádražích a v MHD se mačkají miliony lidí, a protože Číňané mají volno, vyráží na památky. Podobně je tomu i 1. října na Národní den Čínské lidové republiky a o letních prázdninách. Přehled dalších svátků najdete tady.

Vízum

Čína si velmi hlídá, koho si pustí dovnitř. Mnoho národů tak potřebuje ke vstupu vízum včetně nás Čechů. Zažádat o něj musíte na Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze, a to dostatečně dopředu. I když by vízum mělo být vydáno za čtyři dny, doporučuje se podávat žádost alespoň měsíc dopředu.

Proces získání víza vypadá náročně, ale nenechte se odradit. Při žádosti o vízum se vyplňuje čtyř stránkový formulář, kde chtějí mj. vyplnit podrobný plán cesty, ubytování, údaje o vaší rodině a zaměstnání apod. Ale nestresujte se. Ve skutečnosti vaši cestu nikdo nebude kontrolovat. U ubytování si stačí nezávazně rezervovat hotel třeba na Booking.com a pak je zrušit.

Druhou variantou, jak vízum získat – hlavně ti z vás, kteří cestujete dlouhodobě – je v Hongkongu přes agenturu. Pomůžou vám s vyplněním formuláře, který mimochodem nevyžaduje tolik detailů o vaší cestě, a s fotografií a vyřídí ho během pár dní. Tuhle variantu jsem zvolila já a měla jsem v pase expresní vízum do 24 hodin. Dostala jsem turistické dvouvstupové vízum (double-entry) na 2 měsíce, tzn. mohla jsem do Číny 2x na jeden měsíc.

A jak s Hongkongem, Macaem a Tchaj-wanem? I když spadají pod správu Číny, do těchto míst víza nepotřebujete. Ale pozor, pokud už jste v pevninské Číně a vstoupíte na některé z těchto území, je to bráno, že Čínu opouštíte a propadá vám vízum. Doporučuji tak Hongkong, Macao a Tchaj-wan navštívit na začátku cest Čínou, po měsíci při double-entry visa nebo úplně nakonec.

Podrobnosti o vízech do Číny najdete na Ministerstvu zahraničních věcí.

Očkování

Povinná očkování do Číny nejsou. Vyžadovat mohou pouze očkování proti žluté zimnici, pokud přilétáte z endemických oblastí jako subsaharská Afrika nebo Latinská Amerika. Avšak vhodné je se očkovat proti žloutenkám typu A + B, břišnímu tyfu a tetanu.

Doporučuje se také očkování proti meningokokovým ev. pneumokokovým infekcím, které se přenášejí vzduchem, pokud budete cestovat prostředky hromadné dopravy (nacpané vlaky, autobusy…) a budete spát v hromadných noclehárnách. Vhodné je zvážit i očkování proti vzteklině, jestliže plánujete pobývat v přírodě nebo na venkově a v odlehlých oblastech.

Co s sebou

Kromě běžných věcí, doporučuji do zavazadla přihodit toaletní papír, popř. zásobu papírových kapesníků a antibakteriální mýdlo. Až se seznámíte s tamními záchody, budete mi vděční.

Ve většině městech Číny je velké množství smogu. Hodí se mít s sebou roušku, ale tu koupíte v Číně (i celkově Asii) na každém rohu. A nebojte, nebudete za exoty, roušku tu nosí každý druhý.

Pro jednodušší domlouvání se s místními se může hodit i obrázkový slovník nebo cestovatelské triko s piktogramy.

Co ještě před odjezdem?

Koupit ExpressVPN

V Číně je cenzura internetu. Mnoho webových stránek včetně Googlu, Facebooku, Instagramu, Twitteru nebo Youtube tu nespustíte. Přístupnost konkrétních stránek si můžete ověřit tady.
Ale! Já mám pro vás návod, jak cenzuru snadno obejít. Ještě před vstupem do Číny si pořiďte ExpressVPN – virtuální privátní síť. Program vás napojí na server mimo území Číny a vy už nebudete v brouzdání internetem nijak omezení. „VíPíeNka“ stojí cca 290 Kč na měsíc a je možné ji využít až pro 3 zařízení. Existují i aplikace ve free verzi, ale na ty pozor, nemusí fungovat spolehlivě, v horším případě mohou být nebezpečné.

Stáhnout aplikace

Maps.me

Protože je v Číně cenzurovaný Google, ani Google mapy vám tu nebudou fungovat. (Pouze s českou doménou, ale i tak byly kolikrát nespolehlivé.) Mě zachraňovala aplikace Maps.me.

Google překladač offline

Nebo jakýkoliv jiný spolehlivý překladač s funkcí překladu čínského písma. Číňané z 99 % neumí anglicky (ani jiný jazyk), komunikace s nimi proto bývá obtížná. Offline překladač je tak výborný pomocník při nákupu jízdenek, při objednávání v restauracích či při jakékoliv komunikaci s Číňany…

DD

V Číně sice nefunguje Uber ani Grab (asijská obdoba Uberu), ale pro objednávání aut mají svou vlastní aplikaci DD. Určitě doporučuji, je to levné a máte jistotu, že vás místní taxikáři nenatáhnou. To dělají totiž rádi, hlavně ti, kteří odchytávají turisty na vlakových a autobusových nádražích.

WeChat

Čínská obdoba Mesenggeru nebo WhatsAppu a prakticky jediný způsob, jak kontaktovat někoho, kdo žije v Číně.

Naplánovat trasu. Kam v Číně vyrazit?

Čína je obří země s dlouhatánskou historií, neskutečným množstvím kulturních památek a přírodních zajímavostí, které nemají na Zemi konkurenci. Až je těžké si z toho množství vybrat. Určitě ale doporučuji si na Čínu vyhradit delší čas, nejen dva týdny (nebo ještě méně). A do plánu si zařaďte nejen Peking a Šanghaj, ale jestliže chcete zažít tu real autentickou Čínu, zamiřte i do jiných měst, popřípadě vesnic.

Jaká města zařadit do plánu?

 • Peking – pokud chcete poznat megalomanské a nejdůležitější památky Číny včetně Zakázaného města, chrámu Nebes a Velké čínské zdi
 • Šanghaj – pokud chcete zažít největší megalopoli Číny, kde žije přes 24 milionů obyvatel a vyrůstají ty nejvyšší mrakodrapy na světě
 • Xi’an – pokud chcete na vlastní oči vidět dechberoucí a tisíce let starou Terakotovou armádu
 • Čcheng-tu (čín. Chengdu) – pokud chcete spatřit pandy velké
 • Fo-šan – nejen pokud se zajímáte o bojové umění kung-fu
 • a samozřejmě Hongkong, který má svou vlastní specifickou atmosféru tolik rozdílnou od Číny

Jaké přírodní zajímavosti nevynechat?

 • národní park Čang-ťia-ťie (čín. Zhangjiajie) – pokud se musíte přesvědčit, že nádherné skály z filmu Avatar skutečně existují
 • kraj Jang-šuo – pokud chcete spatřit nádhernou krajinu plnou homolovitých kopečků
 • geologický park Zhangye Danxia Landform – pokud si chcete vyfotit ty nejbarevnější duhové hory
 • Huángshan – pokud si vystačíte s horami „jen“ ve žluté barvě
 • jeskyně Reed Flute – pokud chcete prozkoumat „palác přírodního umění”
 • kraj Yuanyang – pokud chcete zažít pohled na ty nejkrásnější rýžové terasy
 • Čchang-paj – pokud chcete navštívit největší přírodní rezervaci v Číně s věčně bílými horami

Tohle je jen malý výběr. Projeďte internet podle oblasti, kterou plánujete navštívit a najdete toho ještě mnohem víc. Inspiraci můžete načerpat třeba tady.

Které weby nám ulehčují naše cesty a jak si zlevňujeme cestování?

Užitečné weby

Pelikán.cz: vyhledávání levných letenek, lze si nastavit upozornění, aby vám už neunikla žádná letenka v akci

Agoda.com: široká nabídka ubytování v Asii, s výjimkou velkých měst obvykle výhodnější a obsáhlejší než Booking.com

Booking.com: ve velkých asijských městech nabídka ubytování srovnatelná s Agoda.com, výhodou oproti Agodě je možnost využití slevového kódu viz. níže

Airbnb: nabídka ubytování u místních hostitelů, lze využít slevový kód viz. níže

12goAsia: vyhledávání a možnost objednání všech druhů transportů napříč celou Asií

Tripadvisor: co nenajdete nikde jinde, najdete na Tripadvisoru. Vyhledávání ubytování, zajímavých míst a aktivit s reálnými fotografiemi a recenzemi cestovatelů a diskuzní fóra s užitečnými tipy.

Lonely Planet: zajímavé a inspirativní články z různých destinací a jedny z nejlepších papírových průvodců vůbec

Workaway.info: nabídka dobrovolnických programů po celé Asii

Slevy na cesty

Sleva 10 % na Booking.com: při rezervaci nad 700 Kč získáte slevu z ubytování 10 %. Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 725 Kč na Airbnb: při rezervaci ubytování nad 1 800 Kč získáte slevu 725 Kč na ubytování a 272 Kč na zážitek (lze uplatnit při minimální hodnotě zážitku 1 188 Kč). Platí jen na první rezervaci po registraci. Lze se registrovat opakovaně z různých e-mailů a slevu využívat znovu a znovu.

Sleva 50 % na cestovní pojištění AXA: bez cestovního pojištění se neobejde žádná cesta. Na tomto odkazu získáte slevu 50 % na cestovní pojištění od společnosti AXA. Slevu lze využívat opakovaně.

http://prosmejdimesvet.cz/

I když se tvářím jako studentka cestovního ruchu na VŠE, ve skutečnosti jsem cestovatelka a dobrodruh tělem i duší. Cestování se stalo mých životním stylem a závislostí. Po množství cest po celé Evropě jsem se vydala na tu velkou vysněnou. Na roční cestu kolem (půl) světa.

Comments

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.