Zpožděný let o více než 3 hodiny? Můžete mít nárok na odškodnění!

Úno 11, 2019
Rady & tipy

Množí se situace, kdy cestující kvůli zpožděnému letu čekají na letišti mnoho hodin. Málo kdo z nich však ví, že za zpožděný let o 3 hodiny a více může v některých případech náležet odškodnění 250 600 € na osobu. Kdy tedy nárok vzniká a jak postupovat při zpoždění letu nejen do Asie?

Kdo odškodnění zaručuje?

Nárok na odškodnění stanovuje nařízení EU, které vešlo v platnost již v roce 2004. Nařízení zaručuje cestujícím, že v případě dlouhého zpoždění mají nárok na finanční kompenzaci. Důvodem zpoždění však nesmí být mimořádná okolnost.

Podmínky pro získání kompenzace

Aby nárok na finanční kompenzaci vznikl musí mít letadlo zpoždění více než 3 hodiny, a to na příletu do cílové destinace.

Další podmínkou pro získání odškodnění je, buď let s evropskou leteckou společností, nebo odlet z území EU.

Poslední důležitým bodem je pak důvod, proč ke zpoždění došlo. Pokud byl let zpožděn z důvodu technické závady, nedostatku personálu nebo chybějícího letadla, a podmínky výše byly splněny, nárok na odškodnění vzniká.

Jaké je výše odškodnění?

Výše nároku se odvíjí od vzdálenosti, kterou musí letadlo překonat.

  • za lety kratší než 1 500 km – 250€
  • za lety v rozmezí 1 500 – 3 500 km – 400€
  • a za lety delší než 3 500 km – 600€

Odměna je vždy stanovena na jednoho cestujícího a náleží přímo osobě, která cestovala, nikoliv plátci letenky.

Mimořádné okolnosti

Jediná možnost, jak se dopravci mohou vyhnout plnění, jsou tzv. mimořádné okolnosti. Taková okolnost je jednoduše situace, kterou nemohla letecká společnost nijak ovlivnit. Mezi nejběžnější patří vlivy počasí, stávka zaměstnanců letiště nebo nepokoje v cílové destinaci.

Pozor! Stávka zaměstnanců letecké společnosti se za mimořádnou okolnost nepočítá.

Jak odškodnění získat?

Při uplatňování nároku na odškodné máte dvě možnosti:

Cestující může leteckou společnost požádat sám vyplněním požadovaných formulářů.

Cestující se může obrátit na specializovanou společnost Vaše nároky.cz, která tyto žádosti vyřizuje. Stačí vyplnit online dotazník.

https://ceskavmalajsii.cz/

Původním povoláním designérka, nyní cestovatelka, zakladatelka webu Cestujeme do Asie a milovnice JV Asie. Asii miluji natolik, že jsem se v ní po roce cestování rozhodla usadit. Mým aktuálním domovem je země plná skvělého jídla, krásné přírody a úžasně milých lidí - Malajsie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.